به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
مزایای اقتصادی عضویت ایران در بریکس
بریکس عملاً در برابر G7 قد علم کرده است و اقتصاد جهانی را از حالت تک‌قطبی خارج کرده است. در این میان همان‌طور که کارشناسان غربی می‌گویند، عضویت ایران در این گروه، به لحاظ نفوذ سیاسی جهانی برای این کشورها امتیاز مثبت محسوب می‌شود. بنابراین عملاً می‌توان گفت ایران از اقتدار منطقه‌ای، امنیت داخلی و تولید جغرافیا در دهه‌ی 1390 برای خود مزیت اقتصادی ایجاد کرده است. این ویژگی مهم کشورهایی است که در آستانه‌ی تبدیل شدن به یک قدرت اقتصادی-سیاسی بزرگ هستند.
طلوع درخشان شرق و غروب بی فروغ غرب
آخرین برآورد‌های صندوق بین‌المللی پول که کمتر از دو هفته پیش منتشر شد، حکایت از آن دارد که در سطح جهانی، رشد اقتصادی تا پایان سال ۲۰۲۴ آهسته و کُند خواهد بود
نامه رئیسی به قالیباف/ شکایت ایران از کره‌جنوبی بابت مطالبات ارزی رسماً کلید خورد
با ارسال لایحه ارجاع اختلاف بین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری کره به داوری از سوی رئیس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی، شکایت ایران از کره‌جنوبی درباره پیگیری حقوقی و استرداد مطالبات از بانک‌های این کشور رسماً کلید خورد.
گسترش تعامل با بزرگترین اقتصاد جهان
بر اساس آمار‌های بانک جهانی چین بزرگترین اقتصاد دنیاست. در سال ۲۰۲۲ تولید ناخالص داخلی چین بر اساس دلار برابری قدرت خرید به قیمت ثابت سال ۲۰۱۷ برابر با ۲۵.۶۸ تریلیون دلار بود.
بازار ۶ هزار میلیارد دلاری صنعت حلال در ۲۰۲۴
مروری بر ظرفیت‌های همکاری اقتصادی با کشور‌های اسلامی
مسلمانان جهان جمعیتی بیش از دو میلیارد نفر دارند که بیش از ۲۵ درصد جمعیت دنیا محسوب می‌شود. انباشتی از منابع طبیعی و انسانی دنیا در این جمعیت مسلمان جهان وجود دارد که تاکنون به معنای واقعی از این ظرفیت استفاده نشده است
دهن‌کجی هندی به تحریم‌های آمریکایی
بارها از دوستانی شنیده‌ام که ایران تا روابطش را با غرب ترمیم نکند تحریم‌ها برداشته نمی‌شوند و بنابراین چینی‌ها و روس‌ها هم با ایران کار نخواهند کرد. این دیدگاه در مورد تحریم‌های غرب چنان بزرگنمایی می‌کند که خود ریچارد نفیو -معمار تحریم‌ها در زمان اوباما و نویسنده‌ی کتاب هنر تحریم‌ها- نیز در کتابش سلاح تحریم آمریکایی را آنقدر‌ها بزرگ تصویر نکرده است.
آخرین مطالب