به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: «طرف آمریکایی بار‌ها حتی در این روز‌های اخیر به ما اعلام کرد که دارای اراده لازم برای رسیدن به توافق هستیم و ما به آن‌ها گفتیم پس با واقع بینی حسن نیت خود را نشان دهید.»

تاریخ انتشار: ۱۶:۳۹ - ۰۳ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: ۱۲۶۹۷

پایگاه رهنما:

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان که در نیویورک به سر می‌برد، در گفت: وگو با خبرنگاران درباره محور دیدار‌های خود با وزرای خارجه دیگر کشور‌ها گفت: گفتگو‌ها و رایزنی‌های ما با دیگر کشور‌ها و آن‌ها با ایران بیشتر حول محور لغو تحریم‌ها بوده است.

امیرعبداللهیان افزود: اینکه ما در نیویورک هستیم، حساسیت را برای طرف‌های خارجی بیشتر می‌کند که چه اتفاقی می‌افتد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: تیم ما و همکاران ما در نیویورک با نماینده اتحادیه اروپا و کشور‌های مرتبط با مذاکرات برجام، گفتگو‌هایی را انجام دادند و در گفتگو‌هایی که من نیز با طرف‌های مختلف در دو روز گذشته داشتم، این موضوع از موضوعات اصلی در دستور کار بود.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: در این دیدار‌ها تاکید کردم برای رسیدن به توافق اراده و جدیت لازم را داریم و واقعا اکنون این طرف آمریکایی است که بایستی شجاعت اتخاذ تصمیم را داشته باشد تا بتوانیم از رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار سخن بگوییم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: طرف آمریکایی بار‌ها حتی در این روز‌های اخیر به ما اعلام کرد که دارای اراده و حسن نیت لازم برای رسیدن به توافق هستیم و ما به آن‌ها گفتیم پس با واقع بینی اراده و حسن نیت خود را نشان دهید و اثبات کنید تا بتوانیم به نقطه توافق برسیم.

امیرعبداللهیان همچنین درباره مجمع عمومی سازمان ملل گفت: نشست امسال با توجه به نگاه به جهان پسا کرونا متمرکز بر راه حل‌های تحول آفرین برای مقابله با چالش‌های درهم تنیده بود.

وی افزود: عمده جلسات و سخنرانی‌های مقامات از جمله رئیس جمهور کشورمان تاثیرات بسیار مثبتی را داشت و در دیدار با هیات‌ها، بازخورد‌های آن را دریافت می‌کنم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: صراحت کلام و توجه رئیس جمهور به موضوع چندجانبه گرایی و انتقاد از اقدامات یکجانبه گرایانه در جهان کنونی مورد توجه جدی طرف‌های اصلی در این نشست قرار گرفته است.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: دیدار‌های زیادی را رئیس جمهور به رغم حضور کوتاه مدت در نیویورک داشتند که دیدار‌های موثری برای پیگیری موضوعات دو جانبه و مسائل منطقه‌ای و بین المللی بوده است.

وی تصریح کرد: همچنین در روز‌های اخیر با نگاه به دکترین سیاست خارجی متوازن دولت سیزدهم سعی کردیم، دیدار‌هایی را با وزرای خارجه پنج قاره جهان داشته‌ایم تا ضمن پیگیری موضوعات دو جانبه بتوانیم دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را تببین کنیم.

وزیر امور خارجه همچنین درباره مسئله فلسطین گفت: روز شنبه در چارچوب نشست کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد، گزارشی از آخرین تحولات منطقه در این کمیته ارائه شد و در سخنانی مواضع جمهوری اسلامی ایران از جمله جنایات رژیم صهیونیستی را تبیین کردم و راه حل دموکراتیک جمهوری اسلامی ایران مبنی بر برگزاری رفراندم بین همه ساکنان اصلی فلسطین اعم از مسیحی، مسلمان و یهودی را در نشست تشریح کردم.

امیرعبداللهیان در خصوص مقابله با ریزگرد‌ها تصریح کرد: آنچه در مورد ایران تاکنون اتفاق افتاده و نشست‌های اصلی سازمان ملل، موضوع مقابله با گرد و غبار را در کمیته دوم پیگیری کردیم و در چارچوب گروه ۷۷ نیز این موضوع مورد پیگیری قرار گرفت.

وزیر امور خارجه اعلام کرد: در حال تلاش هستیم که دومین نشست بین‌المللی مبارزه با پدیده گرد و غبار را در آینده در تهران برگزار و میزبانی آن را داشته باشیم.

وی افزود: گروه ۷۷ متشکل از ۱۳۴ کشور است که در اقدام دیگری نیز از مذاکرات ایران برای لغو تحریم‌ها و مواضع هسته‌ای صلح آمیز ایران قویا حمایت کرد که اتفاق مهمی بود که در حرکتی جمعی رخ داد.
منبع: تسنیم
کلمات کلیدی: برجام آمریکا ایران
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطالب