به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      

سخنرانی سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های صهیونیستی، عربی و غربی داشت و بسیاری از آنها، این سخنان را که سراسر انتقاد از جنایات آمریکا و رژیم صهیونیستی بود را تحت عنوان «صدای ملت ایران» یاد کردند.

تاریخ انتشار: ۱۰:۲۲ - ۰۱ مهر ۱۴۰۱
کد خبر: ۱۲۶۷۸

پایگاه رهنما:

رئیس جمهور کشورمان که برای شرکت در هفتادو هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده است در سخرانی روز چهارشنبه خود در این نهاد بین‌المللی اظهاراتی را درباره عدالت خواهی در جهان، برنامه هسته‌ای و سیاست‌های آمریکا علیه ایران ایراد کرد. سخنرانی رئیسی که درباره سیاست خارجی ایران برای همکاری با همسایگان و دیگر ملت‌ها و همچنین انتقاد از جنایات رژیم صهیونیستی و آمریکا در قبال دیگر کشور‌ها بود، بازتاب گسترد‌ه‌ای در رسانه‌های عبری-عربی-غربی منطقه داشته است.بازتاب سخنان رئیسی در رسانه‌های عبری- عربی

رسانه‌های صهیونیستی که بیش از سایر رسانه‌ها در جهان، سخنان مقامات ایرانی را با دقت رصد می‌کنند، مثل همیشه سخنرانی رئیس جمهور در صحن محجمع عمومی سازمان ملل را نیز بازتاب دادند. در همین راستا، روزنامه صهیونیستی هاآرتص، درباره سخنرانی رئیسی در گزارشی نوشت، رئیس جمهور ایران خواستار قرار گرفتن دونالد ترامپ مقابل یک دادگاه عادل برای محاکمه در خصوص ترور فرمانده سابق سپاه قدس ایران شد. این رسانه صهیونیست به نقل از حجت‌الاسلام رئیسی نوشت که آمریکا عامل از بین رفتن توافق هسته‌ای است. روزنامه تایمز اسرائیل هم بخش انتقادی سخنرانی رئیس جمهور از جنایات رژیم صهیونیستی را پوشش داد و نوشت، رئیس‌جمهور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل، اسرائیل را یک «قدرت وحشی» معرفی کرد که منطقه هرگز مثل آن را تجربه نکرده و کارنامه سیاهی از کشتار زنان و کودکان دارد. تداوم کشتار زنان و کودکان فلسطینی به همه نشان داد که هفت دهه اشغالگری اسرائیل و وحشی‌گری آن هنوز با ماست. این رسانه صهیونیست نوشت، رئیسی خواستار برگزاری همه‌پرسی با شرکت همه یهودیان، مسلمانان و مسیحیان برای تشکیل یک دولت در اسرائیل شد.

رسانه‌های عربی منطقه هم سخنان رئیسی را به طور گسترده بازتاب دادند. شبکه الجزیره قطر که بزرگترین شبکه رسانه عربی در منطقه به شمار می‌رود، در پلترفرم‌های تصویری و مکتوب خود با پوشش لحظه‌ای و زنده سخنان رئیس جمهور، بخش‌هایی از این سخنان از جمله در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای، به عدالت سپردن عاملان شهادت شهید سلیمانی و عمل کردن جمهوری اسلامی به تعهدات هسته‌ای خود را مورد توجه قرار داد. بخش مکتوب الجزیره اینگونه تیتر زد «رئیس جمهور ایران از نیویورک: آمریکا توافق هسته‌ای را نابود کرد و ما می‌خواهیم ترامپ را به دست عدالت بسپاریم». شبکه «المنار» نیز در گزارشی اعلام کرد که رئیس‌جمهور ایران عکس شهید حاج قاسم سلیمانی را در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک بالا برد. روزنامه القدس العربی هم درباره سخنان رئیس جمهور کشورمان اینگونه نوشت که رئیس جمهور ایران در سازمان ملل تاکید کرد که تهران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست و خواستار تضمین‌هایی از آمریکا مبنی بر پایبندی به توافق هسته‌ای شد.

المرکز الفلسطینی للاعلام، هم به پوشش سخنان رئیسی در حمایت از فلسطین پرداخت و از او نقل کرد، رژیم صهیونیستی که بیش از هفتاد سال آپارتاید، تجاوزگری و کشتار زنان و کودکان منطقه را در کارنامه سیاه خود دارد، بزرگ‌ترین زندان روی زمین را در غزه برپا کرده است و استمرار شهرک‌سازی و تصاویر شیون و گریه مظلومان فلسطینی در اثر غصب اراضی، منازل و مزارع آنان، و کشتار فرزندانشان، به همه نشان می‌دهد هفت دهه ظلم و اشغالگری اسرائیل پایان ندارد. این رسانه عربی، این جمله رئیس‌جمهور ایران را به عنوان تیتر گزارش خود انتخاب کرد: «رژیم اشغالگر قدس نمی‌تواند شریک صلح و امنیت باشد». شبکه خبری «السومریه» نیز با انتشار تصاویر مربوط به بالا بردن عکس سردار سلیمانی توسط رئیسی، نوشت که رئیس‌جمهور ایران در سخنرانی خود در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل خواستار مجازات دونالد ترامپ شد. شبکه «النجباء» عراق هم این صحبت رئیسی را که گفته بود «از حقوق بشر و حقوق مستضعفان جهان حمایت می‌کنیم»، برجسته کرد.

سایت النشره لبنان با تیتر «رئیسی تصویر سلیمانی در نیویورک را بالا برد» سخنان رئیسی درباره تحولات منطقه را بازتاب داد و به نقل از ابراهیم رئیسی نوشت:امنیت منطقه‌ای باید از درون نشات بگیرد نه اینکه از بیرون تحمیل شود.بازتاب سخنرانی رئیس جمهور در رسانه‌های غربی

علاوه بر رسانه‌های منطقه، رسانه‌های غربی هم بخش‌های مهمی از سخنان رئیس جمهور را منعکس کردند. خبرگزاری آسوشتیدپرس، تاکید رئیس‌جمهور ایران بر روابط گسترده با همه همسایگان را در اخبار خود برجسته کرد و نوشت که منظور رئیسی از همه همسایگان به طور خاص، عربستان سعودی است. شبکه فاکس‌نیوز نیز گزارش داد که رئیس‌جمهور ایران تعهد آمریکا به توافق هسته‌ای را زیر سوال برد و از جدیت کشورش درباره احیای برجام خبر داد.

خبرگزاری رویترز نیز درباره بیانات رئیس جمهور در سازمان ملل نوشت، ایران بر ارائه تضمین از سوی آمریکا برای احیای برجام تاکید کرد تا مانع از خروج دوباره واشنگتن از توافق احتمالی شود. این رسانه انگلیسی، به شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی توسط آمریکا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ هم اشاره کرد و نوشت که رئیسی خواستار محاکمه ترامپ به خاطر ترور فرمانده سابق سپاه قدس شد.

شبکه فرانس ۲۴ هم که سخنرانی رئیسی را لحظه به لحظه مخابره می‌کرد، در این مورد نوشت که سخنرانی حجت الاسلام رئیسی یکی از سخنرانی‌هایی عنوان شده که بسیاری در انتظار آن بودند. این رسانه فرانسوی، همچنین سخنان رئیس جمهور کشورمان مبنی بر اینکه ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست را در اخبار خود برجسته کرد و نوشت که ابراهیم رئیسی به سازمان ملل گفت که ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست و این مسئله در دکترین جمهوری اسلامی جایگاهی ندارد. این رسانه هم مثل دیگر رسانه‌های غربی، بخش مهم سخنرانی رئیسی را که درباره شهادت سردار سلیمانی اختصاص داشت را به صورت ویژه بازتاب داد.

روزنامه لوفیگارو فرانسه نیز به دلیل اهمیت سخنرانی حجت الاسلام رئیسی و مولفه‌های مهمی که در آن مطرح شده بود، در قالب چند خبر جداگانه به تشریح ابعاد مختلف سخنرانی رئیس جمهور پرداخت. استاندارد دوگانه غرب در زمینه حقوق زنان، وعده رئیسی به سازمان ملل مبنی بر اینکه ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست از جمله خبر‌هایی بود که لوفیگارو به صورت جداگانه از سخنرانی رئیس جمهور ایران منتشر کرد.

روزنامه انگلیسی دیلی میل هم در این ارتباط نوشت، رئیس جمهور ایران از جدیت کشورش در مذاکرات هسته‌ای خبر داد، اما با اشاره به خروج ترامپ از برجام در سال ۲۰۱۸، این سوال را مطرح کرد که آیا ایران می‌تواند به تعهد آمریکا در قبال هر توافق احتمالی اعتماد کند. روزنامه ایندیپندنت، نیز در گزارشی نوشت که رئیس‌جمهور ایران درحالی که تصویری از فرمانده سابق سپاه قدس را به حاضران نشان می‌داد، خواستار برگزاری یک محاکمه عادلانه برای ترامپ به خاطر کشتن سردار سلیمانی شد.

بازتاب بخش مهم سخنرانی رئیس جمهور نسبت به اجرای عدالت علیه ترامپ به خاطر ترور سردار سلیمانی در رسانه‌های غربی و صهیونیستی نشان می‌دهد که غربی‌ها و صهیونیست‌ها باور دارند که با گذشت نزدیک به سال از این جنایت، ایران همچنان در مواضع اعلانی خود در گرفتن انتقام از عاملان ترور فرماندهان مقاومت جدی است و روزی انتقام سختی از ترامپ و همدستانش که در این جنایت دست داشتند، خواهد گرفت. همچنانکه رسانه‌های آمریکایی اخیرا فاش کرده‌اند که ترامپ در طی این سه سال بار‌ها به نزدیکانش گفته که از انتقام ایران وحشت دارد و نمی‌تواند به تنهایی در اماکن عمومی حضور پیدا کند. از زمان ترور سردار سلیمانی، سطح حفاظت از ترامپ و عاملان این جنایت به طور گسترده‌ای افزایش یافته است.
منبع: الوقت
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطالب