به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
سهام عدالت به جاماندگان تعلق می‌گیرد
در گفت‌و‌گو با دکتر طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شد:
دکتر مهدی طغیانی، اقتصاددان و عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان است. وی در انتخابات مجلس یازدهم از حوزه انتخابیه اصفهان، به‌عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و هم‌اکنون سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس است. دکتر طغیانی پیش‌تر اعلام کرده بودند که مجلس برای بازماندگان از سهام عدالت، برنامه دارد. به همین دلیل در خصوص تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت با ایشان گفت‌و‌گویی داشتیم. همچنین بحث از عرضه‌ی دومین ETF دولتی و عرضه‌ی سهام شرکت‌های دولتی نیز به میان آمد. مشروح این گفت‌و‌گو در ادامه می‌آید.
شبکه ملی اطلاعات؛ واجب فراموش شده
"متأسّفانه در این زمینه کوتاهی شده، کاری که باید انجام بگیرد، انجام نگرفته؛ این [طور]نمی‌شود. اینکه ما به‌عنوان اینکه نباید جلوی فضای مجازی را گرفت، در این زمینه‌ها کوتاهی کنیم، این مسئله‌ای را حل نمی‌کند و منطق درستی هم نیست."
کارنامه سؤال‌برانگیز همکاری ایران با صندوق بین المللی پول
صندوق بین المللی پول در توصیه‌های سیاستی خود به کشورمان، همچنان در اشکال مختلف بر اجرای سیاست‌های تعدیل ساختاری، از جمله تضعیف پول ملی، حذف حمایت دولت از محصولات راهبردی کشاورزی، حذف ارز دولتی برای مصارف دارویی و سایر سیاست‌های مشابه تأکید دارد.
مقاومت فعال؛ راه عبور از گردنه‌های اقتصادی
با وجود تشدید تحریم‌ها، چرا اقتصاد کشور در سال 98 به یک رشد نسبی رسید؟
خروج ایالات‌متحده از «برجام» در اردیبهشت ۹۷ و افزایش فشار‌ها بر ایران سبب شد که برای برخی این تلقی پیش بیاید که جمهوری اسلامی ۴۰ سالگی خود را نخواهد دید؛ اما فضای بین‌المللی به سمتی پیش رفت که یک توافق تقریباً جهانی علیه سیاست‌ها و اقدامات آمریکا شکل گرفت و توطئه آن‌ها علیه مردم ایران شکست خورد.
اقتصاد مقاومتی، علاج تروریسم اقتصادی
ضرورت تقویت رویکرد اقتصادی دولت با توجه به کارشکنی ترامپ و ناتوانی اروپا در تأمین خواسته‌های اقتصادی ایران
پس از روی کار آمدن دولت یازدهم در سال ۱۳۹۲، با توجه به هجمه‌های همه‌جانبه غرب علیه سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران، موضوعی که به‌صورت ویژه در دستور کار دولت جدید قرار گرفت «سیاست خارجی» و مسئله مذاکره بود.
«رونق تولید»؛ معیاری جدید برای مسیری نو
رهبر معظم انقلاب، سال جاری را سال رونق تولید نامیدند. رونق تولید در ادبیات اقتصاد متعارف که برگرفته از آموزه‌های اقتصادی غرب است، نزدیک‌ترین عبارت به واژه‌ی «رشد اقتصادی» است؛ اما با رشد اقتصادی تمایز‌هایی دارد که بین این دو شاخص، تمایز ماهوی ایجاد می‌کنند.
اقتصاد مقاومتی بهار اقتصادی را به ارمغان می‌آورد
چالش‌هایی که اقتصاد مقاومتی از پیش پای اقتصاد کشور بر می‌دارد
روز ۲۹ بهمن در تقویم رسمی کشور به نام «روز اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی» درج شده است؛ نامگذاری که بواسطه مطالبات رهبرمعظم انقلاب اسلامی دراین‌باره صورت گرفته است. هدف راهبردی معظم‌له ایجاد همدلی و همسویی برنامه‌ها و سیاست‌های دولت با مردم جهت نیل به اهداف کوتاه مدت و در نهایت اهداف بلند مدت اقتصادی کشور است.
آخرین مطالب