به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
کارنامه سؤال‌برانگیز همکاری ایران با صندوق بین المللی پول
صندوق بین المللی پول در توصیه‌های سیاستی خود به کشورمان، همچنان در اشکال مختلف بر اجرای سیاست‌های تعدیل ساختاری، از جمله تضعیف پول ملی، حذف حمایت دولت از محصولات راهبردی کشاورزی، حذف ارز دولتی برای مصارف دارویی و سایر سیاست‌های مشابه تأکید دارد.
مقاومت فعال؛ راه عبور از گردنه‌های اقتصادی
با وجود تشدید تحریم‌ها، چرا اقتصاد کشور در سال 98 به یک رشد نسبی رسید؟
خروج ایالات‌متحده از «برجام» در اردیبهشت ۹۷ و افزایش فشار‌ها بر ایران سبب شد که برای برخی این تلقی پیش بیاید که جمهوری اسلامی ۴۰ سالگی خود را نخواهد دید؛ اما فضای بین‌المللی به سمتی پیش رفت که یک توافق تقریباً جهانی علیه سیاست‌ها و اقدامات آمریکا شکل گرفت و توطئه آن‌ها علیه مردم ایران شکست خورد.
اقتصاد مقاومتی، علاج تروریسم اقتصادی
ضرورت تقویت رویکرد اقتصادی دولت با توجه به کارشکنی ترامپ و ناتوانی اروپا در تأمین خواسته‌های اقتصادی ایران
پس از روی کار آمدن دولت یازدهم در سال ۱۳۹۲، با توجه به هجمه‌های همه‌جانبه غرب علیه سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران، موضوعی که به‌صورت ویژه در دستور کار دولت جدید قرار گرفت «سیاست خارجی» و مسئله مذاکره بود.
«رونق تولید»؛ معیاری جدید برای مسیری نو
رهبر معظم انقلاب، سال جاری را سال رونق تولید نامیدند. رونق تولید در ادبیات اقتصاد متعارف که برگرفته از آموزه‌های اقتصادی غرب است، نزدیک‌ترین عبارت به واژه‌ی «رشد اقتصادی» است؛ اما با رشد اقتصادی تمایز‌هایی دارد که بین این دو شاخص، تمایز ماهوی ایجاد می‌کنند.
اقتصاد مقاومتی بهار اقتصادی را به ارمغان می‌آورد
چالش‌هایی که اقتصاد مقاومتی از پیش پای اقتصاد کشور بر می‌دارد
روز ۲۹ بهمن در تقویم رسمی کشور به نام «روز اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی» درج شده است؛ نامگذاری که بواسطه مطالبات رهبرمعظم انقلاب اسلامی دراین‌باره صورت گرفته است. هدف راهبردی معظم‌له ایجاد همدلی و همسویی برنامه‌ها و سیاست‌های دولت با مردم جهت نیل به اهداف کوتاه مدت و در نهایت اهداف بلند مدت اقتصادی کشور است.
چگونگی مواجهه با تحریم
با وحدت مسئولان و مردم و بهره گیری از اصول اقتصاد مقاومتی، نه تنها می‌توان در جنگ تحمیلی اقتصادی پیروز شد، بلکه می‌توان ج. ا. ایران را در افق پیش رو در ردیف اقتصاد‌های برتر جهانی قرار دارد.
توجه به شعار سال کليد حل بسياري از مشکلات است
پس از ۷ ماه؛ «حمایت از تولید داخلی» به کجا رسید؟!
هفت ماه از سالی می گذرد که رهبری آن را سالِ «حمایت از تولید داخلی» نام نهادند. اکنون پرسش این است که این مطالبه چه مقدار محقق شده و چه افقی پیش روی آن است؟
راهکار‌های شکست حصر اقتصادی
آمریکا می‌خواهد با تکرار ترفند تهدید و جنگ نظامی توجه مسئولان کشور را از صحنه جنگ واقعی، یعنی جنگ اقتصادی منحرف کند، مسئولان هوشیار باشند و این هوشیاری را باید به جامعه تزریق کنند. این را رهبر معظم انقلاب فرمودند. برای این کار یکی از پیچیده‌ترین این جنگ‌ها جنگ ارزی است. کارنسی وار، این زودتر از دیگر انواع دارد اثر می‌گذارد که دیدید یکدفعه قیمت دلار زیاد شد و اثرش دیده شد.
آخرین مطالب