به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
خط راه‌آهن شلمچه – بصره؛ از تجارت ۲۰ میلیاردی تا شراکت در جاده ابریشم چینی
یادداشت
به موازات تلاش‌های ترکیه برای افزایش سطح مناسبات اقتصادی با کشور عراق، جمهوری اسلامی ایران نیز در چند سال اخیر بر احداث خط راه‌آهن شلمچه - بصره متمرکز شده است. در واقع ،جمهوری اسلامی ایران چشم انداز صادرات ۲۰ میلیارد دلاری را به عنوان هدف‌گذاری استراتژیک خود تعیین کرده و در این میان بدون تردید این خط ریلی نقشی بسیار عمده را در تحقق چنین هدفی ایفا کند
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم: اجرای ‌پروژه‌های نیمه‌تمام شرکت‌های خارجی را بدون وابستگی برعهده گرفتیم/‌ورود قرارگاه ‌به احداث پتروپالایشگاه‌های ایرانی+فیلم
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا با بیان اینکه در پروژه‌های قرارگاه، با تکیه بر توانمندی شرکت‌های داخلی، آن‌ها را به کلی جایگزین شرکت‌های خارجی کردیم گفت: در همه حوزه‌ها توان خوبی در کشور ایجاد شده و اکنون نیازی به خارجی‌ها نیست.
سهام عدالت به جاماندگان تعلق می‌گیرد
در گفت‌و‌گو با دکتر طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شد:
دکتر مهدی طغیانی، اقتصاددان و عضو هیئت‌علمی گروه اقتصاد دانشگاه اصفهان است. وی در انتخابات مجلس یازدهم از حوزه انتخابیه اصفهان، به‌عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی انتخاب شد و هم‌اکنون سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس است. دکتر طغیانی پیش‌تر اعلام کرده بودند که مجلس برای بازماندگان از سهام عدالت، برنامه دارد. به همین دلیل در خصوص تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت با ایشان گفت‌و‌گویی داشتیم. همچنین بحث از عرضه‌ی دومین ETF دولتی و عرضه‌ی سهام شرکت‌های دولتی نیز به میان آمد. مشروح این گفت‌و‌گو در ادامه می‌آید.
شبکه ملی اطلاعات؛ واجب فراموش شده
"متأسّفانه در این زمینه کوتاهی شده، کاری که باید انجام بگیرد، انجام نگرفته؛ این [طور]نمی‌شود. اینکه ما به‌عنوان اینکه نباید جلوی فضای مجازی را گرفت، در این زمینه‌ها کوتاهی کنیم، این مسئله‌ای را حل نمی‌کند و منطق درستی هم نیست."
کارنامه سؤال‌برانگیز همکاری ایران با صندوق بین المللی پول
صندوق بین المللی پول در توصیه‌های سیاستی خود به کشورمان، همچنان در اشکال مختلف بر اجرای سیاست‌های تعدیل ساختاری، از جمله تضعیف پول ملی، حذف حمایت دولت از محصولات راهبردی کشاورزی، حذف ارز دولتی برای مصارف دارویی و سایر سیاست‌های مشابه تأکید دارد.
مقاومت فعال؛ راه عبور از گردنه‌های اقتصادی
با وجود تشدید تحریم‌ها، چرا اقتصاد کشور در سال 98 به یک رشد نسبی رسید؟
خروج ایالات‌متحده از «برجام» در اردیبهشت ۹۷ و افزایش فشار‌ها بر ایران سبب شد که برای برخی این تلقی پیش بیاید که جمهوری اسلامی ۴۰ سالگی خود را نخواهد دید؛ اما فضای بین‌المللی به سمتی پیش رفت که یک توافق تقریباً جهانی علیه سیاست‌ها و اقدامات آمریکا شکل گرفت و توطئه آن‌ها علیه مردم ایران شکست خورد.
آخرین مطالب