به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
چالش‌های پیش آمده برای دلار/ آینده اقتصاد آمریکا و سیطره دلار از نگاه نظریه‌پردازان
استاندارهای زندگی آمریکا در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، کاهش یافته است و رویای لیبرالیسم رو به پایان است / «فرید زکریا» نظریه‌پرداز نئورئالیست معتقد است جهان در حال انتقال از عصر آمریکایی به عصر پساآمریکایی است.
شکل‌گیری دلار به عنوان ارز جهان‌روا
آمریکا تعهدی با دولت‌های وابسته نفتی (با محوریت عربستان) دارد که در برابر حمایت سیاسی و نظامی آمریکا از این دولت‌ها، آنها نیز نفت خود را فقط در برابر دلار بفروشند، بانکداران جهانی بعد از جنگ جهانی دوم و برقراری سیطره و هژمونی دلار، کشورهای جهان ...
رونق اقتصاد غیرنفتی ایران در سایه تحریم‌ها/ بلومبرگ: نصف صادرات غیرنفتی ایران تولیدات صنعتی است
بلومبرگ با اشاره به رونق اقتصاد غیرنفتی ایران با وجود تحریم‌ها نوشت: صادرات غیرنفتی ایران در سال گذشته به ۴۱.۳ میلیارد دلار رسید که برای اولین بار در تاریخ مدرن ایران از صادرات نفت پیشی گرفته است.
آینده مبهم اقتصاد آمریکا؛ کرونا با چاشنی فرمول درمانی ترامپ
عملکرد اقتصادی ترامپ در مواجه با آسیب‌های شیوع کرونا، تا کنون رضایت و نظر مثبت شهروندان و ناظران اقتصادی آمریکایی را جلب نکرده است. در حقیقت، علاوه بر سهل‌انگاری اولیه ترامپ در بحث مقابله و اتخاذ اقدامات پیشگیرانه، بسیاری از شهروندان آمریکایی از وضعیت شغلی و درآمد خود به شدت ناراضی هستند
اقتصاد جهان؛ اسیر دستِ کرونا!
مروری بر آثار مخرّب کرونا بر اقتصاد جهان و ایران:
شاید روزی که مایک پمپئو -وزیر امور خارجه‌ی ایالات‌متحده- با بزرگنمایی شیوع ویروس کرونا در ایران، سعی داشت از سویی وضعیت ایران را بحرانی نشان دهد گمان نمیکرد که این ویروس منحوس به‌زودی سایر کشور‌های دنیا از جمله خودِ آمریکا را نیز فرا خواهد گرفت و اقتصاد جهانی را دستخوش مشکلاتی ناخوانده خواهد کرد.
آخرین مطالب