به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
اقتصاد جهان؛ اسیر دستِ کرونا!
مروری بر آثار مخرّب کرونا بر اقتصاد جهان و ایران:
شاید روزی که مایک پمپئو -وزیر امور خارجه‌ی ایالات‌متحده- با بزرگنمایی شیوع ویروس کرونا در ایران، سعی داشت از سویی وضعیت ایران را بحرانی نشان دهد گمان نمیکرد که این ویروس منحوس به‌زودی سایر کشور‌های دنیا از جمله خودِ آمریکا را نیز فرا خواهد گرفت و اقتصاد جهانی را دستخوش مشکلاتی ناخوانده خواهد کرد.
آثار اقتصادی یک سیلی سخت
پس از ترور سردار سپهبد حاج قاسم سیمانی، در داخل با دو واکنش مواجه بودیم. واکنش نخست از سوی توده‌های مردم و جماعت ده‌ها میلیونی تشییع‌کننده‌ی شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانش بود که خواهان گرفتنِ انتقام سخت از آمریکا بودند.
توئیت رئیس شرکت کانادایی که کارمندش داغ همسر و فرزند دید/ ترامپ مقصر اصلی حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی است
رئیس یک شرکت کانادایی که یکی از کارکنانش همسر و فرزندش را در سانحه هوایی سقوط هواپیمای اوکراینی از دست داده، رهبران دولت آمریکا را مقصر اصلی سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران دانست.
تبعات دیپلماسی منفعلانه دولت در تعامل با FATF
درحالیکه ایران، بیش از ۹۰ درصد برنامه اقدام FATF را اجرا کرده است، FATF ایران را صرفا به خاطر نپیوستن به دو کنوانسیون پالرمو و CFT به بازگشت کامل لیست اقدامات مقابله‌ای تهدید می‌کند. در این شرایط، ضروری است دولت با لحاظ شرایط تحریمی، دور جدیدی از مذاکرات با FATF را به کمک چین و روسیه آغاز کند.
دزدی منابع کشورها؛ موتور رشد آمریکا
با وقوع انقلاب دریانوردی، غربی‌ها توانستند مسافرت‌های دریایی طولانی را تجربه کنند. در یکی از این مسافرت‌ها که قرار بود به مقصد هند انجام شود، قارّه‌ی امریکا کشف شد. غربی‌ها پی بردند که این قارّه‌ی جدید، معادن طلای زیادی دارد. به همین دلیل عمدتاً پرتغالی‌ها و انگلیسی‌ها با مسافرت به این قارّه، بومیان امریکا را کشتند و طلا‌های آن مناطق را غارت کردند.
گروه ۷؛ ناکارآمد در حل مشکلات اقتصاد جهانی
گروه ۷ چیست و چه اهدافی را در اقتصاد جهانی دنبال می‌کند؟
رهبران کشور‌های گروه هفت (جی‌هفت) این روز‌ها در فرانسه دور هم جمع شده‌اند تا چند روزی در کنار هم مذاکراتی داشته باشند؛ مذاکراتی که تنها به هفت‌کشور عضوِ این گروه مربوط نمی‌شود و مسائل بین‌المللی را نیز شامل می‌شود.
آخرین مطالب