به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
توافق ۲۵ ساله با چین به کجا رسید؟
مروری بر روابط تجاری ایران و چین
اقتصاد چین روز به روز سهم بیشتری از اقتصاد جهانی را از آنِ خود می‌کند و اهمیتش در اقتصاد بین‌الملل را بیش از پیش به رخ کشورهای دیگر می‌کشد.
رویترز: بهبود روابط تجاری هند و ایران با تصمیم دهلی‌نو برای تسویه با روپیه
رویترز به نقل از کارشناسان نوشت تصمیم بانک مرکزی هند به واردکنندگان و صادرکنندگان اجازه می‌دهد پرداخت‌ها را به روپیه انجام دهند که تجارت با روسیه و ایران و همسایگان آسیای جنوبی هند را آسان‌تر خواهد کرد.
اقتصاد ایران با «بریکس» جهش می‌یابد
گفتگو با سیدرضا صدرالحسینی، کارشناس مسائل غرب آسیا
با ظهور نهادها و سازمانهای منطقه‌ای توسط کشورهای شرقی، ایران هم برای عقب نماندن از قافله پیشرفتها تلاش می‌کند تا عضویت در این سازمانها را کسب کند و اخیرا برای عضویت در گروه بریکس اعلام آمادگی کرده است. اقدامی که در صورت عملی شدن، می‌تواند منافع دو جانبه‌ای را برای ایران و کشورهای دیگر داشته باشد.
«غرب یا روسیه»، کدام مقصر بحران غذایی است؟
غرب خود را از بحران غذایی در جهان تبرئه می‌کند
هر چند غربیها روسیه را متهم اصلی بحران غذایی در جهان می‌دانند اما مقامات روسی گفته‌اند که بحران غذایی پیش از جنگ اوکراین نیز شروع شده بود و ربطی به درگیریها اخیر ندارد و این مسئله هم در سایه اقدامات مخربانه اقتصاد کلان غرب انجام شده است
تحریم؛ چرخش روسیه به بازارهای انرژی مشرق زمین
رست است که تحریم‌های غرب علیه بخش انرژی روسیه، اقتصاد این کشور را به چالش کشیده است اما از همان ابتدا این گمانه وجود داشت که اگر مسکو جایگزینی برای بازارهای جذاب خود در اروپا پیدا نکند، چین و دیگر کشورهای شرقی به‌عنوان گزینه‌های اصلی مطرح خواهند شد.
آخرین مطالب