به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
ترامپ و مسئله‌ی نفت غرب آسیا
چرا آمریکایی‌ها اصرار دارند در منطقه بمانند؟!
حضور آمریکا در منطقه‌ی غرب آسیا، از آن طنز‌های تلخ است. آمریکایی‌ها از کیلومتر‌ها دورتر آمده‌اند و در بسیاری از کشور‌های منطقه، حضور دارند
در همه‌جای دنیا، نرخ بنزین نیز، همگام با تورم سایر کالا‌ها بالا می‌رود و دانش اقتصاد ثابت کرده است که اگر دولت، به‌صورت تصنعی قیمت این کالا را پایین نگه دارد تا بدین‌وسیله جلوی تورم را بگیرد، اتفاقاً در بلندمدت جهش‌های قیمت بنزین شوک‌های تورمی بیشتری را رقم خواهند زد.
پرونده اقتصادی در تسنیم| «جنگ خاموش» آغاز شد
در حالی که ایران در جایگاه دوم دارندگان گاز‌‌ طبیعی جهان قرار دارد و ۱۸درصد از ذخایر گاز جهان در کشور ماست، باید دید از فرصت‌های صادرات گاز چگونه در قرنی که با عنوان قرن گاز نام گرفته، استفاده می‌کنیم.
سهم دهک‌ها از یارانه‌ی بنزین قبل و بعد از سهمیه‌بندی
آیا با سهمیه‌بندی، توزیع یارانه بنزین به نفع طبقات مستضعف خواهد شد؟
سهمیه‌بندی بنزین، سیاستی بود که چندی پیش اجرایی شد و حاشیه‌هایی را نیز به همراه داشت. مهم‌ترین نگرانی مردم –خصوصاً دهک‌های پایین درآمدی- از این سهمیه‌بندی، کاهش رفاه خانوار‌ها بود. مردم هنوز نیز نگران این هستند که دولت، تمام درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین را به آن‌ها اختصاص ندهد یا تورم به حدی بالا برود که نه‌تن‌ها افزایش یارانه به کارشان نیاید، بلکه وضع معیشتشان سخت‌تر نیز بشود.
نگاهی به بهره‌مندی ۲۳ برابری ثروتمندان از یارانه‌ بنزین
رانت پنهان
خوب بود دولت در فرایند چند ساله و به تدریج این کار را انجام می‌داد تا ناچار نباشد با افزایش سنگین گام بعدی را بر دارد. با این حال اکنون به متولیان امر در این حوزه توصیه می‌شود در این زمینه به طور مداوم و شفاف اطلاع‌رسانی کنند تا فضای روانی جامعه را با خود همراه سازند.
آخرین مطالب