به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
جعبه‌سیاه قرارداد «کرسنت» زیر ذره‌بین/ چرا در پرونده کرسنت ورق به ضرر ایران برگشت؟
در پایان دولت دهم ایران با ارائه مستندات خود در آستانه اثبات وجود فساد در این قرارداد و ابطال همه ادعا‌های نادرست کرسنت بود. اما بعد از ورود مجدد بیژن زنگنه به وزارت نفت در دولت یازدهم ورق به کلی علیه ایران برگشت.
صادرات بنزین و گازوئیل ایران به افغانستان از سر گرفته شد/ کاهش ۷۰ درصدی تعرفه واردات سوخت ایران
اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی اعلام کرد ایران صادرات بنزین و گازوئیل به افغانستان را از چند روز پیش، پس از درخواست طالبان و کاهش بیش از ۷۰ درصدی تعرفه بر واردات سوخت ایران، از سر گرفته است.
مسئله‌ قطع مکرر برق و مسیر پیش رو
ریشه‌های بحران برق، چه هستند و چطور باید مشکل را حل کرد!؟
روزهای اخیر ایرانیان اغلب دو بار خاموشی در روز را تجربه کردند؛ خاموشی‌های غیرمنتظره در کنار جدول زمانبندی‌ای که شرکت توزیع نیروی برق به آن پایبند نیست، مشکلاتی را برای هموطنان ایجاد کرده است
افزایش تولید نفت ایران به ۲.۴ میلیون بشکه/ ایران در مسیر بازگشت به جایگاه قبلی خود در اوپک
اوپک در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد ایران علی رغم تحریم‌ها همچنان به افزایش تولید نفتش ادامه می‌دهد و این رقم به ۲ میلیون و ۳۹۳ هزار بشکه در روز در ماه آوریل (اردیبهشت ۱۴۰۰) رسیده و جایگاه چهارمی تولید در میان اوپکی‌ها را از آن خود کرده است.
تضعیف اقتصاد ایران بخشی از پرونده آمریکا برای مهار چین است/چرا ایران جایگاه خود را در زنجیره تولید جهانی از دست داد؟
یک اقتصاددان گفت: استغنای آمریکا از نفت خلیج فارس، شطرنج معاملات صدساله ایران و غرب را بهم ریخت و با از دست رفتن نقش ایران در زنجیره تولید جهانی، تحریم‌های آمریکا اثرپذیر شد. تضعیف ایران بخشی از پرونده آمریکا برای مهار چین است.
کاهش قیمت نفت با افزایش تولید ایران و اوپک/ امید سرمایه گذاران به مذاکراتی که وجود ندارد
درحالی که مقامات سیاسی ایران از دیروز تاکید کرده اند مذاکرت مستقیم و غیرمستقیمی میان ایران و آمریکا صورت نخواهد گرفت، اما سرمایه گذاران نفتی بر احتمال این مذاکرات متمرکز شده هرچند تحلیلگران امیدی به برداشته شدن تحریم‌ها ندارند.
افزایش جذابیت نفت ایران در بازار جهانی/ بلومبرگ: خریداران نفت ایران در چین بیشتر شدند
بلومبرگ با اشاره به افزایش صادرات نفت و میعانات گازی ایران به چین تا سطح ۱میلیون بشکه در روز نوشت: بالارفتن قیمت نفت باعث جذابیت نفت صادراتی ایران شده و این نفت در حال جایگزین شدن نفت نروژ، آنگولا و برزیل در بازار چین است.
آخرین مطالب