به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
دنیای پس از کرونا در آیینه ی تاریخ
با تمام شدنِ بحرانِ کرونا، اقتصاد جهانی چه شکلی خواهد داشت؟!
بیماری‌های همه‌گیر (همان پاندمی‌ها) با بیماری‌های اپیدمی متفاوت هستند. اپیدمی‌ها معمولاً یک یا چند کشور در یک قارّه‌ی خاص را درگیر می‌کنند، امّا پاندمی‌ها در چندین کشور از هر قارّه شیوع پیدا می‌کنند و به تعبیری عالم‌گیر می‌شوند؛
مجلس دهم هزینه بی توجهی به اصلاح ساختار بودجه را در انتخابات می‌پردازد
جمعی از کارشناسان اقتصاد در نامه‌ای به نمایندگان مجلس ضمن اشاره به بی‌توجهی دولت به اصلاح ساختار در لایحه بودجه ۹۹ و تاکید بر ضرورت رد کلیات این لایحه، اعلام کردند: چنانچه مجلس دهم، این بار نیز مأموریت مهم اصلاح ساختار بودجه را بر زمین بگذارد، باید منتظر پرداخت هزینه آن در انتخابات باشد.
حذف دلالی
کالبدشکافی اقتصادی بیانیه‌ «گام دوم» – 10
«مولد و دانش‌بنیان شدن»، پس از «درون‌زایی»، دومین راه‌حلی است که در بیانیه‌ی گام دوم برای درمان درد‌های ساختاری اقتصاد ایران پیشنهاد شده است. در این میان، مولد بودن، مقدمه دانش‌بنیان شدنِ اقتصاد است.
اولویت‌هایی جهت ایجاد تحول اساسی در نظام بودجه‌ریزی و بودجه نویسی
هفته پیش بود که علی لاریجانی در جلسه شورای اداری استان قم عنوان کرد، مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) دستور دادند که ظرف ۴ ماه آینده اصلاح ساختاری در نظام بودجه‌ریزی کشور صورت گیرد و شاید این اصلاح ساختاری به اصلاح بودجه امسال نیز بینجامد.
لیبرالیزه و نرمالیزه کردن جامعه با توسعه اقتصادی غیربومی
تهدید نرم اقتصادی با الگوهای مختلفی کشورهای هدف را آماج خود قرار می‌دهد. الگوی سلبی و ایجابی دو الگوی کلان تهدید نرم اقتصادی به شمار می‌آید. تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی نمونه‌هایی از الگوی سلبی تهدید نرم اقتصادی است. در الگوی سلبی از قدرت اقتصادی مستقیم برای تغییرات استفاده می‌شود.الگوی ایجابی تهدید نرم اقتصادی، بر ابزارهای نرم و قدرت اقتصادی غیر مستقیم متکی است.
آخرین مطالب