به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
راه تغییر ریل برای فقرزدایی
بررسی آمار‌ها و سیاست‌های اقتصادی نشان می‌دهد که هر گاه سیاست‌های فقرزدایی را به کار بستیم، موفق عمل کردیم و اگردر مواردی موفق نبودیم، برای این بوده که اساساً فقرزدایی را کنار گذاشتیم.....
سوآپ؛ پس از پنج سال
یکشنبه ۷ آذر (۲۸ نوامبر) بود که در حاشیه اجلاس سازمان همکاری اقتصادی (اکو)، با حضور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران و الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان و وزرای نفت دو کشور، قرارداد سواپ (ترانزیت) دو میلیارد مترمکعب گاز سالانه ترکمنستان به آذربایجان از طریق خاک ایران امضا شد.
لزوم بازتعریف نقش ایران در اقتصاد جهانی
برخی رسانه‌ها مدام از افت و افول اقتصادی ایران در سال‌هایی طولانی صحبت می‌کنند. برخی می‌گویند، ۱۰۰ سال گذشته –یعنی مصادف با کشف نفت- اقتصاد ایران رو به افول بوده و این به خاطر پدیده‌ی نفرین نفت و منابع است.
دلایل افت و خیز دلار
یک عضو شبکه کارشناسان دفتر مطالعات راهبردی رونق تولید با بیان این که طبق آمار، دهه نود بیشترین گرانی دلار در شش دهه اخیر را داشته ­است، به بررسی دلایل نوسان دلار پرداخت.
دنیای پس از کرونا در آیینه ی تاریخ
با تمام شدنِ بحرانِ کرونا، اقتصاد جهانی چه شکلی خواهد داشت؟!
بیماری‌های همه‌گیر (همان پاندمی‌ها) با بیماری‌های اپیدمی متفاوت هستند. اپیدمی‌ها معمولاً یک یا چند کشور در یک قارّه‌ی خاص را درگیر می‌کنند، امّا پاندمی‌ها در چندین کشور از هر قارّه شیوع پیدا می‌کنند و به تعبیری عالم‌گیر می‌شوند؛
مجلس دهم هزینه بی توجهی به اصلاح ساختار بودجه را در انتخابات می‌پردازد
جمعی از کارشناسان اقتصاد در نامه‌ای به نمایندگان مجلس ضمن اشاره به بی‌توجهی دولت به اصلاح ساختار در لایحه بودجه ۹۹ و تاکید بر ضرورت رد کلیات این لایحه، اعلام کردند: چنانچه مجلس دهم، این بار نیز مأموریت مهم اصلاح ساختار بودجه را بر زمین بگذارد، باید منتظر پرداخت هزینه آن در انتخابات باشد.
حذف دلالی
کالبدشکافی اقتصادی بیانیه‌ «گام دوم» – 10
«مولد و دانش‌بنیان شدن»، پس از «درون‌زایی»، دومین راه‌حلی است که در بیانیه‌ی گام دوم برای درمان درد‌های ساختاری اقتصاد ایران پیشنهاد شده است. در این میان، مولد بودن، مقدمه دانش‌بنیان شدنِ اقتصاد است.
آخرین مطالب