به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
سرنوشت یارانه‌های پنهان در بودجه‌ی ۹۹
آیا در بودجه‌ی ۹۹، یارانه‌های پنهان اصلاح می‌شوند؟!
در اقتصاد ایران، بیش از ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه‌ی پنهان انرژی پرداخت می‌شود؛ یارانه‌ی پنهان پولی است که می‌تواند در اثر اصلاح قیمت حامل‌های انرژی عاید دولت شود، ولی دولت با صرف‌نظر از آن، قیمت این حامل‌های انرژی را پایین‌تر از قیمت واقعی خود نگه می‌دارد. محاسبات مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد که این شیوه‌ی یارانه‌دهی بیشتر به نفع طبقات ثروتمند است. از سویی، در شرایطی که اقتصاد ایران با کسری بودجه‌ی تقریباً ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی مواجه است، اصلاح نظام یارانه‌های پنهان می‌تواند ضمن توزیع عادلانه‌تر درآمد ملی، کسری بودجه‌ی موجود را نیز جبران کند؛ اما آیا در بودجه‌ی سال ۱۳۹۹ برای اصلاح این یارانه‌ی عظیم پنهان، فکری شده است؟!
یادداشت تحلیلی| FATF آخرین فشنگ اسلحه تحریم علیه ایران/ چرا کشورهای عضو FATF کانون پولشویی جهان هستند؟
FATF بر خلاف چهره به ظاهر فنی‌­اش، یک نهاد کاملا سیاسی همسو با سیاست­ تحریمی آمریکا است که برای افزایش اثرگذاری تحریم­ها به شفافیت نظام بانکی و مالی ایران در فضای بین­ الملل نیاز دارد، کاری که استانداردهای FATF به خوبی از عهده آن بر می آید.
نقش کمرنگ مالیات در درآمد‌های بودجه‌ی ۹۹
چه موانعی در مسیر مالیات ستانی قرار دارد؟!
بودجه‌ی سال ۱۳۹۹ به‌گونه‌ای بسته شده است که به گواه متن مکتوبِ منتشرشده‌ی لایحه‌ی بودجه، به‌شرط اینکه درآمد‌های پیش‌بینی‌شده برای سال آینده همه محقق شوند، بازهم ما با ۳۶۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه مواجه هستیم.
بودجه ۹۹ و انتقادات پابرجای ساختاری
گزارش رهنما از جزئیات بودجه ۹۹
بودجه قلب اقتصاد است؛ همان‌طور که در پیکر انسان، قلب وظیفه خون‌رسانی به بخش‌های مختلف بدن را دارد، اگر قانون بودجه درست نوشته و اجرا شود، می‌تواند اعتبارات را به بخش‌هایی از اقتصاد هدایت کند که منجر به رشد اقتصادی شوند. پس از رونمایی از لایحه بودجه ۹۹ که هفته‌ی گذشته در مجلس انجام شد، محمدباقر نوبخت -رئیس سازمان برنامه‌وبودجه- در یک نشست خبری، اهداف کمّی این سند را اعلام کرد.
روز گذشته آخرین مهلت ثبت نام در سایت جاماندگان یارانه حمایتی بود. طبق اعلام این سامانه با توجه به پایان مهلت ثبت درخواست بررسی مجدد شرایط بسته حمایتی امکان ثبت جدید وجود ندارد و به زودی اطلاع رسانی برای مشاهده نتایج بررسی‌ها انجام خواهد شد.
منابع نظام بانکی جایگزین نفت شد/ بانک‌ها ملزم به خرید اوراق مالی دولت می‌شوند
دولت در لایحه بودجه ۹۹، با هدف جبران بخشی از کمبود درآمد‌های نفتی، به بهانه اجرای عملیات بازار باز، در یک اقدام جالب و تاریخی بانک‌ها را ملزم به خرید اوراق مالی خود و ارائه آن به بانک مرکزی به عنوان وثیقه بدهی کرده است.
آخرین مطالب