به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
ارز ۴۲۰۰ تومانی و اشتغال از دست رفته!
در اقتصاد، شاخصی به نام فلاکت داریم. بیکاری و تورم، دو جزء این شاخص هستند. بنابراین هر قدر در یک اقتصاد، بیکاری بیشتر شود و تورم نیز بالاتر برود، شاخص فلاکت اقتصادی آن اقتصاد، بالاتر است. با این حال، گاهی بیکاری و تورم جانشین هم می‌شوند
پیامدهای اقتصادی اصلاحات یارانه‌ای
آیا طرح جدید دولت، تولید و نابرابری را بهبود می‌بخشد!؟
پیش‌تر یارانه‌ی کالاهای اساسی، در زنجیره‌ی تامین و توزیع به واردکننده پرداخت می‌شد. در طرح جدید دولت، این یارانه به آخرین زنجیره –یعنی مصرف‌کننده- پرداخت می‌شود.
خروج دلالان از نظام ارزی کشور چگونه محقق خواهد شد؟ / عوامل ایجاد اخلال در بازار ارز کشور
عضو کانون صرافان ایرانیان، «محدودیت‌های تامین ارز در صرافی‌های رسمی»، «تفاوت نرخ رسمی و بازار آزاد» و «عدم وجود مشوق‌های ارزی جهت سرمایه‌گذاری» را ۳ عامل ایجاد اخلال ارزی در کشور دانست.
‌بهره مندی اقشار ضعیف با اصلاح ارز ترجیحی
تصمیم دولت در اصلاح نظام یارانه‌ها سبب شد تا منافع ارز ترجیحی از جیب ۴۱۲۰ نفر به جیب حداقل ۷۲ میلیون ایرانی منتقل شود و از سوی دیگر با پرداخت یارانه کمک‌معیشتی، اقشار ضعیف بهره‌مندی بیشتری از یارانه‌های دولت خواهند داشت.
یارانه‌های جدید ضریب جینی را به کم‌ترین سطح پس از انقلاب می‌رساند
برآورد یک مرکز پژوهشی نشان می‌دهد با سیاست دولت سیزدهم در افزایش یارانه‌های نقدی به ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان، شاخص ضریب جینی به کم‌ترین رقم پس از انقلاب خواهد رسید تا توزیع درآمد در کشور با بهبود چشمگیر مواجه شود.
تهیه طرحی برای تنظیم بازار اجاره مسکن در مجلس/ ثبت قرارداد‌های اجاره در سامانه املاک و اسکان الزامی می‌شود
عضو کمیسیون عمران مجلس از تهیه طرحی برای تنظیم بازار اجاره مسکن در مجلس خبر داد و گفت: طبق طرح جدید مجلس، صاحب خانه و مستاجر باید اجاره نامه خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت کنند.
۶ ضرورت در اصلاح یارانه‌ها
کارشناسان می‌گویند، حالی که دولت اصلاح یارانه‌ها را کلید زده، چند توصیه کارشناسی وجود دارد که می‌تواند برای اجرای درست و کاهش تبعات احتمالی استفاده کند.
نقشه جهادی در عبور از تحریم‌ها
اصلاح ساختار اقتصادی کشور با چه هدفی آغاز شده است؟
سید ابراهیم رئیسی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوی در برابر دوربین‌های رسانه‌های خبری حاضر شد و اعلام کرد برای او همه چیز به برجام ختم نمی‌شود.
آخرین مطالب