به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
پروژه‌ای ملی و ضروری برای ارتباطات
نگاهی به عملکرد شبکه ملی اطلاعات در روزهای اخیر
در روز‌های پس از اعلام خبر مدیریت مصرف سوخت، شبکه‌های ضدانقلاب تمام تمرکز رسانه‌ای خود را بر اعتراضات در ایران گذاشته و تلاش کردند با بهره‌گیری از شگرد‌های روانی و تبلیغی از اعتراضات مردم در برخی نقاط کشور به تصمیم دولت مبنی بر سهمیه‌بندی بنزین سوءاستفاده کردند. آن‌ها با القائات رسانه‌ای و ناامن‌سازی و به انحراف و آشوب کشاندن اعتراضات سعی کردند امنیت و اقتصاد کشور را فلج کنند؛ از همین رو میزان دسترسی به فضای مجازی برای کاربران محدود شد و بعد از آن عنوان شد که اینترنت در دسترس، در بستر شبکه ملی اطلاعات فراهم شده است. همین موضوع واکنش‌ها و حرف و حدیث‌هایی را به دنبال داشت.
راه فرار از اخبار جعلی چیست؟
خبر‌های جعلی در فضای مجازی و راه مقابله با آن
کوچک و بزرگ ندارد. همه ما بار‌ها فریب خبر‌های جعلی را خورده‌ایم و به خاطر زودباوری و ساده‌اندیشی، خودمان را سرزنش کرده‌ایم. در برخی موارد، بسیاری از نخبگان و سیاستمداران هم از فیک نیوز‌ها در امان نمانده‌اند و با اظهارنظر بر مبنای اطلاعات جعلی، اعتبار خود را خدشه‌دار کرده‌اند. ادامه چنین وضعیتی به‌تدریج همه را دچار نوعی بدبینی و بی‌اعتمادی می‌کند و مخاطبان در سردرگمی پذیرش یا رد یک خبر فرو می‌روند، پس بهتر است برای رهایی از خبر‌های جعلی به فکر چاره‌جویی باشیم.
تفرقه بینداز و حکومت کن
فتنه‌های مجازی در کمین وحدت مسلمین
۱۹ آبان مصادف با ۱۲ ربیع‌الاول آغاز هفته وحدت است. فاصله میان ۱۲ ربیع‌الاول که سالگرد ولادت پیامبر اکرم (ص) بنا بر روایات اهل سنت تا ۱۷ ربیع‌الاول که تاریخ ولادت رسول‌الله محمد (ص) بنا بر روایات موجود در شیعه است، از سوی امام خمینی (ره)، به این عنوان نام‌گذاری شده است.
بررسی نقش فضای مجازی بر تحولات اخیر عراق و لبنان
پشت پرده اعتراضات عراق و لبنان در فضای مجازی
در حال حاضر چندهفته‌ای است که از اعتراضات و آشوب‌های کشور عراق و لبنان می‌گذرد. این اعتراضات اگرچه به بهانه تصمیم دولت در افزایش مالیات‌ها در لبنان و یا عزل یک مقام نظامی در یکی از نهاد‌های امنیتی در عراق آغاز و حتی شعار‌ها نیز ابتدا در اعتراض به مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم و یا فساد دستگاه‌های اداری و ضعف خدمت‌رسانی دستگاه‌های مسئول بود، اما به‌سرعت ابعاد دیگر آن آشکار و گاهی به آشوب نیز کشیده شد.
ضرورت‌های پدافند غیرعامل در فضای مجازی
تاریخ ۸ آبان به‌عنوان روز پدافند غیرعامل شناخته می‌شود. پدافند به تدابیری گفته می‌شود که برای مقاومت در مقابل حملات سیاسی، نظامی، اقتصادی، اجتماعی، روانی و یا فناوری توسط یک یا چند کشور اتخاذ می‌شود.
فضای مجازی به‌عنوان ابزار قدرت
هفته گذشته رهبر معظم انقلاب در مراسم سالانه دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (ع) زمانی که به تشریح تفسیر آیه «وَ مِن رِباطِ الخَیل» پرداختند به ابزار‌های لازم برای دستیابی به قدرت اشاره کردند. ایشان شرایط ابزار قدرت خوب را این‌گونه توصیف کردند: ابزار بایستی پیشرفته باشد؛ بایستی ناوابسته باشد؛ ابزار مال خود شما باید باشد؛ خود شما بایستی ابزار را به وجود آورده باشید، تولید کرده باشید، ابداع کرده باشید؛ به معنای حقیقی کلمه مالک ابزار باید باشید. [ابزار]به‌روز باید باشد.
نقش فضای مجازی در کمرنگ شدن جایگاه مشورتی والدین
امروز در میان مردم زیاد با این جملات روبه‌رو می‌شویم. موبایل‌ها جای کار، غذا، تحصیل، خانواده و همه‌چیز را گرفته‌اند. جاذبه‌ای که همه، به‌خصوص جوانان را گرفتار کرده و خیلی از روابط سنتی را متحول کرده است.
نقش رسانه‌ای حضرت زینب (س) بعد از عاشورا
سال ۶۱ هجری قمری، حسین (ع) و یارانش در کربلا به شهادت می‌رسند. دورانی که تصور بر این است رسانه فاقد معنا بوده و هنوز اثری از تکنیک‌های رسانه‌ای وجود نداشته است، اما نگاهی به قبل، حین و بعد از این حادثه نمایانگر چیزی جر آنچه می‌پنداریم، است. برای وقوع چنین واقعه‌ای آماده‌سازی افکار عمومی دارای اهمیت است.
آخرین مطالب