به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
نقش رسانه‌ای حضرت زینب (س) بعد از عاشورا
سال ۶۱ هجری قمری، حسین (ع) و یارانش در کربلا به شهادت می‌رسند. دورانی که تصور بر این است رسانه فاقد معنا بوده و هنوز اثری از تکنیک‌های رسانه‌ای وجود نداشته است، اما نگاهی به قبل، حین و بعد از این حادثه نمایانگر چیزی جر آنچه می‌پنداریم، است. برای وقوع چنین واقعه‌ای آماده‌سازی افکار عمومی دارای اهمیت است.
از فتنه شکست‌خورده در عراق تا صدای پای زائران اربعین
گزارش موضوعات داغ فضای مجازی در هفته گذشته
هفته گذشته برخی مناطق در عراق، طی چند روز دستخوش ناآرامی و اغتشاشات پراکنده بود. اغتشاشاتی که به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه منشأ داخلی داشته باشد از منابع عبری، عربی، غربی نشأت گرفته بود.
حافظان امنیت در فضای مجازی
گزارش عملکرد ناجا در فضای مجازی به مناسبت هفته نیروی انتظامی
خیابان و چهارراهی را در نظر بگیرید که در آن هیچ مأمور پلیسی حضور نداشته باشد و هیچ علائم هشدار و راهنمایی نیز برای رانندگان نباشد، چه اتفاقی می‌افتد؟ در مدت کوتاهی هرج‌ومرج و بی‌نظمی در خیابان شروع خواهد شد و کمی بعد به بحران خواهد کشید. در شهرها، محله‌ها، استان‌ها و کشور‌ها نیز به همین شکل است.
بیایید ساده‌لوح نباشیم
پیامدهای زودباوری در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی و راه‌های مقابله با آن
همه ما بار‌ها فریب اخبار جعلی و شایعات دروغین شبکه‌های اجتماعی را خورده‌ایم. فرقی نمی‌کند سلبریتی باشیم، در کسوت نماینده مجلس باشیم و یا یک کاربر عادی شبکه‌های اجتماعی. این شایعات به حدی گسترده هستند و با چنان سرعتی دست‌به‌دست می‌شوند که مقابله با آن‌ها برای همه افراد به‌سادگی ممکن نیست.
آینده کودکان اینستاگرامی
صفحات مجازی مختص به کودکان در شبکه‌های اجتماعی هر روز در حال افزایش است. تب کودکان اینستاگرامی به‌قدری داغ شده است که بسیاری از والدین به‌محض تولد فرزند و یا حتی قبل از آن می‌خواهند کودک خود را به یک ستاره اینستاگرامی تبدیل کنند.
رد پای حیوانات در فضای مجازی
فراگیرشدن شبکه‌های اجتماعی در چند سال اخیر پدیده‌های نوظهوری را رقم زده است. یکی از این پدیده‌ها پررنگ شدن نقش حیوانات خانگی در زندگی افراد است.
گدایان شهرت در فضای مجازی
به‌تازگی با شکلی جدید از تکدی‌گری روبه‌رو شده‌ایم. تکدی گری در فضای مجازی. در خیابان‌های توئیتر، کوچه پس کوچه‌های اینستاگرام و کف کانال‌های تلگرام.
سایه رسانه‌های مجازی بر صنعت چاپ
فراز و نشیب‌های صنعت چاپ
۱۱ شهریور روز ملی صنعت چاپ در ایران است. صنعتی که اختراع آن را به گوتنبرگ نسبت می‌دهند، اما در واقع خیلی قبل‌تر از او هم نشانه‌هایی از این صنعت در اقوام مختلف تاریخی مشاهده شده است.
کمینگاه فضای مجازی برای مسئولان
بررسی چالش‌های فضای مجازی برای مسئولان
رسانه‌ها و به‌خصوص فضای مجازی با همه مزیت‌هایی که دارند گاهی نیز می‌توانند دردسرساز شوند و این دردسر‌ها نه‌تن‌ها مردم عادی، بلکه گاهی مسئولان و خواص جامعه را نیز گرفتار کند. گرچه این دردسر‌ها و حاشیه‌سازی‌ها برای همه افراد ناخوشایند است، اما وقتی فردی به‌واسطه داشتن سمت و مسئولیتی دارای شهرت باشد و در مرکز توجه جامعه قرار بگیرد، هزینه چالش‌های مجازی برایش سنگین‌تر خواهد شد. به همین دلیل مسئولان در مقایسه با عامه مردم برای مواجهه با فضای مجازی باید رفتار هوشمندانه‌تری از خود نشان دهند.
آخرین مطالب