به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
ادامه فشارها بر شیعیان نیجریه با تعویق عمدی دادگاه شیخ زاکزاکی
شیخ زاکزاکی در حالی همچنان در بازداشت بسر می‌برد که ۲۳ دی سال گذشته یک دادگاه نیجریه حکمی صادر کرد مبنی بر اینکه وی باید به دلیل بیماری، آزاد و تحت درمان قرار گیرد؛ با این وجود دولت نیجریه به این حکم قضایی تمکین نکرده و هنوز برای آزادی او و همسرش اقدامی نکرده است.
اهداف امارات از نقش آفرینی در بحران صحرای غربی
یادداشت
امارات قصد دارد به عنوان بزرگترین کشور عربی سرمایه گذار در مغرب، با استفاده از امکانات مالی خود و ایضاً ایفای نقشی سیاسی در پرونده صحرای غربی، رباط را از محور دوحه-آنکارا دورکرده و همزمان آن را به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی نیز تشویق کند.
لیبی قربانی منافع بازیگران خارجی
رهنما بررسی می‌کند:
لیبی با گذشت ۹ سال از حملات ناتو، بار دیگر به میدان رویارویی قدرت‌های خارجی تبدیل‌شده و در آستانه چیزی شبیه به جنگ جهانی کوچک قرار گرفته است.
روزهای سخت پیش روی ماشین جنگی ترکیه در لیبی
گزارش
حمله هواپیماهای ارتش ملی لیبی به تأسیسات پیشرفته تازه استقرار یافته در پایگاه الوطیه نشانگر آمادگی کشورهای مخالف حضور و نفوذ ترکیه در لیبی برای مقابله تمام عیار با اقدامات آنکارا به منظور تثبیت حضور بلندمدت نظامی در این کشور می باشد
تروریسم ابزار گسترش نفوذ در آفریقا
یادداشت
موج جدید فعالیت گروه های تروریستی در قاره افریقا در سایه حمایت برخی کشورهای خارج از این قاره از آنها صورت می گیرد، تا زمینه برای گسترش حضور و نفوذشان در افریقا از طریق عقد قراردادهای امنیتی و نظامی با کشورهای افریقایی فراهم شود
مصاحبه|کارشناس آفریقا : لغو توافقنامه «صخیرات» تغییری در تحولات لیبی ایجاد نمی‌کند/ چراغ سبز ابوظبی و پاریس به حفتر
کارشناس تحولات شمال آفریقا معتقد است لغو توافقنامه صلح صخیرات و رهبری ژنرال حفتر بر لیبی با چراغ سبز کشورهایی مثل امارات و فرانسه صورت گرفته‌ است و لغو توافق صلح صخیرات تغییری در تحولات لیبی ایجاد نخواهد کرد.
صنعتی به نام «کمک‌های بشردوستانه بین المللی»
مایکل برنت استاد علوم سیاسی دانشگاه جورج واشنگتن و توماس ویس استاد دانشگاه نیویورک در کتابی ماهیت، دوره‌ها، اهداف و نتایج کمک‌های بشردوستانه سازمان‌های غیردولت و نهادهای مدنی را زیر ذره‌بین میرند.
وضعیت شیخ زکراکی در مخوف‌ترین زندان نیجریه
در حالی که وضعیت سلامتی شیخ زکزاکی و همسرش روز به روز رو به وخامت است مدعیان دروغین حقوق بشر و سازمان‌های بین المللی که به صورت مداوم برای کشور‌های مخالف سیاست‌های غرب نسخه حقوق بشری می‌پیچند، در مقابل این جنایت آشکار سکوت کرده و هیچگونه فشاری بر دولت نیجریه برای رفع ظلم بر یک رهبر دینی و سیاسی برجسته وارد نمی‌کنند
آخرین مطالب