به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
مکانیسم ماشه روی شقیقه برجام
تغییر رفتار ایران در برابر عدم تعهدات سه کشور اروپایی طرف برجام و برداشتن چهار گام اقدام متقابل در کاهش تعهدات برجامی هرچند قوی و اساسی نبوده است، اما همین سطح از اقدام متقابل و تغییر راهبرد نیز موجب تغییر محاسبات طرف‌های اروپایی شده است. ادراک شکل‌گرفته تروئیکای اروپایی از رفتار ایران در پسابرجام این بود که افزایش فشار بر ایران جواب می‌دهد و بدون هزینه خواهد بود؛ اما از ۱۸ اردیبهشت ۹۸ و برداشتن گام‌های اقدام متقابل، محاسبات اروپا دچار اختلال شد.
«معطل غرب ماندن»؛ تهدیدی فراتر از ساده‌لوحی
گزارش تحلیلی «رهنما» از آسیب‌های دیپلماسی انتظار در برابر غرب
یکی از مهم‌ترین نقد‌های وارده به مذاکرات هسته‌ای و برجام، مربوط به مسائل و عوارض پیرامونی سیاست خارجی دولت تدبیر و امید است. سرمایه‌گذاری ۱۰۰ درصدی دولت روی برجام باعث شد اقتصاد کشور و بسیاری تصمیم‌گیری‌ها در این حوزه به برجام پیوند خورده و عملاً معطل باشد.
منطق محکم منع مذاکره
ایران در دوران حضور اوباما در کاخ سفید با آمریکا در قالب گروه ۱+۵ برای رسیدن به توافق برجام مذاکرات طولانی‌مدتی را صورت داد. برجام توافقی با جزئیات و مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل بود. از طرفی آمریکا با خروج خود از برجام یک سال تمام در مسیر فشار حداکثری حرکت کرد و اروپا هم خیلی موذیانه گام‌به‌گام آمریکا را در این مسیر همراهی کرد.
آغاز فصلِ عقب‌نشینی ریاض
بررسی اهداف سفر نخست‌وزیر پاکستان به ایران
عمران خان نخست‌وزیر پاکستان روز یکشنبه ۲۱ مهرماه به ایران سفر و با رهبر معظم انقلاب دیدار کرد. سفر عمران خان در شرایط کنونی بسیار مهم بود. چراکه از چند هفته پیش رسانه‌های مختلف اعلام کرده بودند که وی حامل پیامی از سوی ریاض برای ایران است؛ اما سفر عمران خان چرا و با چه اهدافی صورت پذیرفت؟
پیروزی در جنگ نفت‌کش‌ها نتیجه دیپلماسی اقتدار
گزارش تحلیلی تبیین از آزادی «آدریان دریا»
هفته گذشته بالاخره پس از حدود ۴۰ روز نفت‌کش ایرانی که در تنگه جبل‌الطارق توقیف‌شده بود، آزاد شده و به راه افتاد. آزادی نفت‌کش ایرانی که پیش از این به نام گریس ۱ شناخته می‌شد و از این پس با پرچم جمهوری اسلامی ایران و با نام «آدریان دریا» شناخته می‌شود، بازتاب فراوانی در رسانه‌های جهانی داشت و همه از آن به‌عنوان پیروزی ایران و شکست دیگری برای آمریکا و انگلیس یادکردند.
آزادی نفتکش ایران؛ نتیجه دیپلماسی اقتدار
تاریخ در صفحات خود خواهد نوشت که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اتکا به دیپلماسی اقتدار و با رعایت اصول و قواعد بین‌المللی آنهم در شرایطی که غرب خواهان تحدید منافع ایران در چهارچوب INSTEX ابداعی خود بود با اقتدار توانست یک نفت کش تحت اسکورت یکی از پیشرفته ترین ناوهای نظامی انگلیس را اعمال قانون کند.
آخرین مطالب