به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
دورخیر چین برای تبدیل شدن به ابرقدرت دریایی جهان
ساخت اولین ناو هواپیمابر چینی
چین با داشتن 50 ناوچه بالاترین تعداد ناوچه های دریایی و دومین دارنده زیردریایی های جهان و سومین قدرت جهان در ناوشکن های دریایی است. بنابراین پکن به صورت هوشمندانه و گزینشی به دنبال افزایش قابلیتهای ارتش و نیروی دریای خود با صرف هزینه و زمان کمتر است.
در مسیر ائتلاف‌سازی جهانی
نیروی دریایی ایران در سال‌های قبل از انقلاب فقط به آب‌های داخلی اختصای داشت؛ اما اینک در آغاز گام دوم انقلاب با توانمندی‌ها و رشد عظیمی‌ که در زمینه راهبردی کسب کرده است، خود را برای بازی در زمینی بزرگ‌تر آماده می‌کند.
هشتمین کنفرانس روند استانبول؛ اهداف و چالش‌ها
مساله مهم این است که تزریق کمک‌های مالی به افغانستان زمانی در فقر زدایی و از بین بردن ریشه‌های اجتماعی تروریسم و افراطی گری موثر است که گروه‌های سیاسی در افغانستان بر سریک چهارچوب قانونی و سیاسی اجماع کامل داشته باشند در غیر این صورت به دلیل نبود بستر‌های سیاسی، این کمک‌ها به رانت و تقویت برخی گروه‌ها و ایجاد تبعیض در بخش‌های دیگری از افغانستان منجر می شود.
رونمایی از برنامه‌های امنیتی و دفاعی جدید در هجدهمین نشست شانگهای
گزارش
سازمان شانگهای نقطه مقابل یکجانبه‌گرایی و تهدیداتی است که متوجه کشورهای منطقه است. این سازمان برای مقابله با ناتو است و علت اصلی شکل گیری آن مقابله با مداخله احتمالی آمریکا در کشورهای بزرگی چون چین و روسیه یا ایجاد درگیری نظامی در منطقه است.
آمریکا و الزامات جدید در حل بحران شورای همکاری
هرگونه کنشگری آمریکا برای حل بحران در روابط کشورهای عضو شورای همکاری به صورت اعمال فشار برای واداشتن کشورهای محاصره کننده به پایان تحریم های خود علیه قطر امکانپذیر است و پذیرش شروط 13 گانه محاصره کنندگان از سوی قطر موضوعی منتفی در هر مذاکره‌ای خواهد بود که با ابتکار عمل واشنگتن صورت گیرد
آخرین مطالب