به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
هشتمین کنفرانس روند استانبول؛ اهداف و چالش‌ها
مساله مهم این است که تزریق کمک‌های مالی به افغانستان زمانی در فقر زدایی و از بین بردن ریشه‌های اجتماعی تروریسم و افراطی گری موثر است که گروه‌های سیاسی در افغانستان بر سریک چهارچوب قانونی و سیاسی اجماع کامل داشته باشند در غیر این صورت به دلیل نبود بستر‌های سیاسی، این کمک‌ها به رانت و تقویت برخی گروه‌ها و ایجاد تبعیض در بخش‌های دیگری از افغانستان منجر می شود.
رونمایی از برنامه‌های امنیتی و دفاعی جدید در هجدهمین نشست شانگهای
گزارش
سازمان شانگهای نقطه مقابل یکجانبه‌گرایی و تهدیداتی است که متوجه کشورهای منطقه است. این سازمان برای مقابله با ناتو است و علت اصلی شکل گیری آن مقابله با مداخله احتمالی آمریکا در کشورهای بزرگی چون چین و روسیه یا ایجاد درگیری نظامی در منطقه است.
آمریکا و الزامات جدید در حل بحران شورای همکاری
هرگونه کنشگری آمریکا برای حل بحران در روابط کشورهای عضو شورای همکاری به صورت اعمال فشار برای واداشتن کشورهای محاصره کننده به پایان تحریم های خود علیه قطر امکانپذیر است و پذیرش شروط 13 گانه محاصره کنندگان از سوی قطر موضوعی منتفی در هر مذاکره‌ای خواهد بود که با ابتکار عمل واشنگتن صورت گیرد
بحران کشمیر؛ از شکل‌گیری تا نقطه انفجار
بحران کشمیر مسأله‌ای تاریخی در روابط هند و پاکستان محسوب میشود که گستره‌ای پر فراز و نشیب از تحولات را سپری است که بدون شناخت ابعاد مختلف آن نمی‌توان به درک درستی از موضوع دست یافت.
از قربانی شدن مسلمانان تا رشد تروریسم در شرق آسیا
پیامد‌های افزایش تنش بین هند و پاکستان در کشمیر
هند پس از ۶ دهه با لغو اصل ۳۷۰ قانون اساسی، امتیاز «خودگردانی» را از دو بخش کشمیر و «جامو» باز پس گرفت. کشمیر منطقه مسلمان‌نشین و مورد منازعه هند و پاکستان است.
بازگشت تنش‌ها به شبه جزیره کره و آینده بازدارندگی
با توجه به نگرانی‌های کره جنوبی آنچه مسلم است آزمایش موشک‌های کوتاه برد که از ماه می (اردیبهشت) به بعد شروع شده آن بخش از بازدارندگی آمریکا که با هدف تامین امنیت متحدین منطقه‌ای خود انجام داده با شکست قطعی مواجه شده است.
تقلای سعودی‌ها برای به آتش کشیدن سودان
سودان طی ماه‌های اخیر و به‌ویژه پس از سرنگونی عمر البشیر رئیس‌جمهوری برکنار شده سودان در کودتای نظامیان، دورانی بحرانی را سپری می‌کند به‌گونه‌ای که حتی برخی از آن با عنوان جنگ داخلی یاد می‌کنند.
آخرین مطالب