به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
اتحادیه اروپا بازه زمانی ساز‌وکار حل اختلاف در برجام را تمدید کرد
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده برجام طی بیانیه‌ای از تمدید بازه زمانی مربوط به رسیدگی به اختلافات طرف‌های برجام در چارچوب ساز‌وکار حل اختلاف در برجام، به‌دلیل محدودیت‌های سفر ناشی از شیوع جهانی کرونا خبر داد.
راه دشوار استقلال طلبی اروپا در برابر آمریکا
همزمان با شکاف دو سوی آتلانتیک؛
آمریکا عدم پرادخت بودجه کافی از سوی کشورهای اروپایی در مورد هزینه‌های ناتو را بهانه کاهش نیروهای خود در اروپا اعلام کرده است. اما به نظر می‌رسد موضوع بودجه تنها در حد یک بهانه برای دولت ترامپ با هدف کاهش حضور نظامی خود در اروپاست.
امکانسنجی مداخله جدید ناتو در بحران پیچیده لیبی
تاکنون هیچ کدام از کشور‌هایی که خواهان پایان درگیری‌ها در لیبی بوده اند اقدامات اساسی برای خلع سلاح و قطع کمک‌های خارجی به نیرو‌های شورشی ننموده اند بنابراین راه‌حل‌های سیاسی نیز زودگذر بوده و تحولات لیبی و تاثیر آن در اختلاف اعضای ناتو منجر به تضعیف نقش این سازمان و انتقادات بیشتر به عملکرد آن می‌شود
سقوط اخلاقی غرب و سربلندی محور مقاومت از آزمون بحران کرونا
در شرایطی که کشور‌های غربی در تکاپو برای نجات خود از بحران سایر کشور‌های متحد را به دست فراموشی سپردند، در نمونه‌ای کاملاً متفاوت کشور‌های عضو اتحاد محور مقاومت بار دیگر وجود همگرایی سیاسی و پیوند‌های ناگسستنی دینی- ملی را به نمایش گذاشتند
آیا کرونا منجر به «ایتالگزیت» یا فروپاشی اتحادیه اروپا خواهد شد؟
جهان امریکن کانزروتیو بررسی کرد:
با جنجالی شدن و به تأخیر افتادن کمک اقتصادی بروکسل، میلیون‌ها نفر از ساکنان حوزه مدیترانه در پروژه اروپا تردید کرده‌اند و گمانه‌زنی در مورد جدایی از یا فروپاشی اتحادیه اروپا مجدداً مطرح شده است.
آخرین مطالب