به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
جامعه امروز ایران و رسالت «روشنفکران»
به مناسبت پنجاهمین سالگرد درگذشت جلال آل احمد
هجدهم شهریورماه در حالی پنجاهمین سالگرد درگذشت جلال آل احمد است که وی در طول عمر کوتاهش (۱۳۴۸ - ۱۳۰۲) هم خدمت بزرگی به ادبیات فارسی و هم خدمت بزرگی به شناخت جریان روشنفکری در جامعه ایران کرد.
آیا مسبب سیلاب‌های اخیر
برخی از مسئولان کشورمان، یکی از دلایل سیلاب‌های اخیر را "تغییرات اقلیم" دانسته‌اند اما برخی اقلیم‌شناسان با تذکر نسبت به سوءاستفاده از مسئله تغییراقلیم، دلایل این سیلاب‌ها را توضیح داده‌اند.
انقلاب علمی کلیدی‌ترین وجه انقلاب اسلامی ایران
ایران در مسیر پیشرفت (۲)
نظریات جدید رشد، رشد علمی را موتور محرک رشد اقتصادی کشور‌ها می‌دانند. رومر در کتاب اقتصاد کلان خود با تشریح نظریه‌ی رشد اقتصادی رابرت سولو، اثبات می‌کند که در بلندمدت افزایش نیروی‌کار یا سرمایه در یک کشور، به تنهایی نمی‌تواند متضمن رشد اقتصادی و بهبود معیشت مردمان یک سرزمین باشد؛ بلکه این رشد علمی است که یا از طریق افزایش بهره‌وری نیروی کار و یا از طریق افزایش سطح تکنولوژی در بخش سرمایه‌های اقتصادی، رشد اقتصادی را به ارمغان می‌آورد.
تکیه به درون از هسته‌ای تا نانوتکنولوژی
نمره ما ایرانی ها کار جمعی
به اعتقاد خیلی‌ها مردمان کشور‌های غربی و کشور‌های آسیای شرقی، با وجود همه اختلاف‌هایی که در فرهنگ خانوادگی و اجتماعی و دین و آیین دارند، اما در یک مسئله شبیه هم هستند و اتفاقا همین یک نکته مشابه، راز موفقیت و سرعت پیشرفت آن‌ها – با وجود نقد‌های جدی که مثلا به فرهنگ عمومی و سیاسی غربی‌ها وارد است – شده و آن تشابه هم «عادت و اهتمام به کار جمعی و گروهی» است.
آشنایی با بازی‌های رایانه‌ای
بازی‌های رایانه‌ای از پرکاربردترین موضوعات در اینترنت هستند. کاربران این شبکه گسترده جهانی را بازی‌بازانی تشکیل می‌دهند که در دنیای بازی به آنان «بازی‌خور» یا «گیمر» می‌گویند. اکنون چهار شبکه بزرگ بازی‌باز در دنیای بازی وجود دارد؛ کاربران کنسول‌های پلی‌استیشن، ایکس‌باکس، نینتندو و کاربران رایانه‌های خانگی.
آخرین مطالب