به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
چشم امید «شورای اجتماعی کشور» به دولت جدید
بیش از ۴ ماه از آغاز بکار دولت سیزدهم به ریاست آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی می‌گذرد و در این مدت، تغییر ریل حرکت دستگاه اجرایی کشور و حال و هوای حاکم بر دولت، برای مردم کاملا محسوس شده و دریچه‌های خوبی از امید به آینده به روی آن‌ها گشوده شده است.
وین تا توافق فاصله دارد
عمویی هرچند گفته که مذاکرات نسبت به دور‌های قبلی پیشرفت‌هایی کرده، ولی معتقد است که وین تا توافق فاصله دارد.
بخشی از پرانتزها در جریان مذاکرات وین پاک‌سازی شده‌ است
سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به روند مذاکرات وین با توجه به اظهارات ضدونقیض مقامات اروپا، بیان کرد: در جریان گفت‌وگوها، تاکنون بسیاری از جداول آماده‌شده است، ستون‌های جداول آماده است، بخشی از پرانتزها پاک‌سازی شده‌ است.
ابهام‌های «بنزین برای همه»
طرح آزمایشی «بنزین برای همه» بعد از کلی جار و جنجال هنوز در جزایر قشم و کیش به مرحله اجرا درنیامده است. وزیر نفت می‌گوید: «این طرح در حال بررسی، کارشناسی و انجام کار‌های آزمایشی است و هر زمان ابهام‌هایش برطرف شود، از سمت دولت برای اجرای آن تصمیم‌گیری می‌شود»، اما معاونش از اجرای طرح سراسری از اول بهمن خبر می‌دهد. این اخبار متناقص حاکی از آن است که بدنه دولت هنوز برای اجرای آن به اجماع نرسیده و طرح آن در جامعه برای محک مردم و دارندگان خودرو بوده است
بازگشت به پیش از تحریم در بازار نفت
مروری بر حضور فعال دولت سیزدهم در بازار جهانی نفت
وابستگی اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی در کنار تشدید تحریم‌ها و ناتوانی دولت قبل در فروش نفت و دریافت ارز ناشی از آن، باعث شد تا اقتصاد ایران در تنگنای جدی قرار گیرد و پس از خروج آمریکا از برجام، یک شوک برون‌زا در اثر تشدید تحریم‌های نفتی به اقتصاد و معیشت ایرانیان وارد شود. اکنون اما از یک سو با افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی و از سوی دیگر، با دیپلماسی اقتصادی فعال دولت سیزدهم، حتی در شرایط کنونی که هنوز آمریکا به برجام بازنگشته است، ورق در بازار نفت به نفع ایران برگشته است. این موضوع، خود می‌تواند برگ برنده‌ای در دستان طرف ایرانی در مذاکرات باشد
رد یا تصویب
متاسفانه در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به ۴۱۱ پروژه فاقد مجوز زیست محیطی بودجه تعلق گرفته است! مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان محیط زیست گفت: رد یا تصویب ۴۱۱ پروژه فاقد مجوز زیستی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ آزمون بزرگ نمایندگان مجلس شورای اسلامی است!
آخرین مطالب