به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
شفافیت ‌هزینه‌های انتخاباتی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر
درحالی‌که مسئله شفافیت و دموکراسی، دو موضوع مهم و پیوندخورده با هم در نظام‌های سیاسی محسوب می‌شود، اما خوشایند نیست که بگوییم تاکنون یکی از جا‌هایی که شفافیت در آن وجود نداشته، هزینه‌کرد‌ها در انتخابات مجلس بوده است.
حمایت از جمهوریت
هر گفتمانی دارای یک دال مرکزی است. گفتمان دولت یازدهم و دوازدهم نیز بر اساس سیاست خارجه پایه‌ریزی شده بود که به‌زعم خودشان نتیجه مطلوب از آن حاصل نشد و حتی حامیان دولت نیز به‌تدریج ساز انتقاد و حتی عبور از دولت را کوک کردند تا مبادا حیات سیاسی‌شان روبه ممات رود؛ این در حالی است که چسبندگی اصلاح‌طلبان به دولت و حمایت آن‌ها در سال ۹۴،۹۲ و ۹۶ برای افکار عمومی کاملاً روشن است.
همان همیشگی
با پایان ثبت‌نام یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی فضای کشور کمی انتخاباتی‌تر شد؛ لشکر «بی‌محابای» ثبت‌نام کنندگان و عاشقان خدمت برای ادای دین خود، از مرز ۱۶ هزار نفر هم عبور کرد.
کلید دست کیست؟
انتخابات دوم اسفندماه مجلس شورای اسلامی از منظر راهبردی، هم برای دوستان و هم برای دشمنان جمهوری اسلامی حائز اهمیتی بسزاست. چهار سال پیش و در آستانه انتخابات مجلس دهم، رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: حتی کسانی که نظام را قبول ندارند، اما کشور و عزت ملی برایشان مهم است، به صحنه بیایند.
وداع با بهارستان
علی لاریجانی، صاحب عنوان طولانی‌ترین مدت ریاست مجلس بعد از انقلاب، هفته پیش رسماً اعلام کرد که برنامه‌ای برای انتخابات آتی مجلس ندارد. این اتفاق بسیار قابل تامل است.
بی‌مایه فطیر است!
امام خمینی (ره) بنای انقلاب را بر خواست و اراده مردم بنیان نهاد؛ امام با تکیه بر عنصر مردمی بودن انقلاب، مردم را به میدان می‌آورد و به انتخاب آن‌ها اعتبار می‌بخشید. به همین دلیل است که مجلس را «عصاره فضائل ملت» و «در رأس امور» می‌دانست؛ چرا که در انتخابات مجلس، اثرگذاری در سطح ملی و کلان است و در واقع وکلا، آحاد مردم حوزه انتخابیه خود را برای حضور در سطحی از تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان، نمایندگی می‌کنند؛ بنابراین ماهیت فلسفه نمایندگی «از مردم بودن» و «برای مردم بودن» است که البته با گذشت چهار دهه از حیات انقلاب اسلامی و ورود به گام دوم انقلاب، می‌توان گفت که ده مجلس گذشته حکایتی مجزا داشته‌اند و هرکدام با شکل و شمایل متفاوتی در اذهان نقش بسته‌اند.
انتخابات اسفند و انتظار مجلس ترازانقلاب
به مناسبت روز مجلس شورای اسلامی
دهم آذرماه مصادف با سالگرد شهادت آیت‌الله سیدحسن مدرس به دست عمال رضاخان است. فعالیت سیاسی مدرس با عضویت در انجمن مقدس ملی اصفهان آغاز شد.
انتخابات ۹۸| گزارش تسنیم از نام‌نویسی داوطلبان مجلس یازدهم در سراسر کشور/ از ثبت‌نام‌ مشاور رئیس مجلس تا فرزند معاون رئیس جمهور
گروه استان‌ها ــ فرآیند ثبت‌نام از داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ‌از دقایق اولیه صبح یکشنبه دهم آذر همزمان با ستاد انتخابات وزارت کشور در فرمانداری‎‌های سراسر ایران اسلامی آغاز شد.
آخرین مطالب