به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
گام‌به‌گام با بیانیه گام دوم انقلاب (۲۱)
در شماره پیشین به گوشه‌ای از انتخابات‌های فرمایشی دوران پهلوی اشاره شد. در دهه 40 شمسی هم نمایندگان توسط دربار انتخاب می‌شدند. ارتشبد فردوست در خاطرات خود به‌صراحت به این موضوع اعتراف کرده و نوشته است: «در زمان نخست‌وزیری علم، محمدرضا دستور داد با علم و منصور، یک کمیسیون سه نفره برای انتخاب نمایندگان مجلس تشکیل دهم. کمیسیون در منزل علم تشکیل می‌شد.
خداحافظی با انتخابات فرمایشی
گام‌به‌گام با بیانیه گام دوم انقلاب (۲۰)
رهبر انقلاب اسلامی در بندی از بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی عنوان فرموده‌اند: «انقلاب به یک انحطاط تاریخی طولانی پایان داد و کشور که در دوران پهلوی و قاجار بشدت تحقیر شده و بشدت عقب‌مانده بود، در مسیر پیشرفت سریع قرار گرفت؛
شعار‌هایی که فقط شعار است!
بررسی معیار‌های نماینده و مجلس مطلوب (۱۵)
انتخابات آوردگاهی است که نه‌تن‌ها یک نامزد و حزب در معرض انتخاب مردم قرار می‌گیرد، بلکه فرصتی مناسب برای اعمال حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خود است که اگر از این فرصت برای تعیین سرنوشت خود بهره نبرند، دیگران برای آن‌ها تصمیم می‌گیرند.
تبلیغ یا تخریب؟
بررسی معیار‌های نماینده و مجلس مطلوب (۱۱)
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اوایل خردادماه سال ۱۳۹۲ و در آستانه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم، به نامزد‌های انتخاباتی هشدار داده و تأکید می‌کنند: «کاندیدا‌ها نباید برای جلب رأی مردم، به تخریب نامزد‌های دیگر و همچنین تخریب واقعیات جامعه اقدام کنند.»
اشرافی گری با نماینده چه می‌کند؟
بررسی معیار‌های نماینده و مجلس مطلوب (۵)
یکی از ویژگی‌های لازم برای نامزد نمایندگی مجلس، دوری از خوی اشرافی گری است. اشراف و مرفهان بی‌درد، بی‌شک دردی از مردم و کشور دوا نمی‌کنند و صندلی نمایندگی مجلس را نیز ابزاری برای مقاصد شخصی خود می‌بینند.
با نماینده کج‌رفتار چه باید کرد؟
بررسی معیار‌های نماینده و مجلس مطلوب (۴)
حضرت امام خمینی (ره) در یکی از سخنرانی‌هایشان درباره نمایندگان مجلس می‌فرمایند: «اگر چنانچه وکلای شما بعضی‌هایشان تخلف کردند، به آن‌ها تنبه بدهید که آقا نکن.
آخرین مطالب