به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
۷ نکته مهم درباره شکار «زم»
چگونه به برنامه دشمن ضربه مهلک وارد شد؟
دوشنبه هفته گذشته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با صدور اعلامیه‌ای از دستگیری روح‌الله زم، مدیر کانال آمدنیوز خبر داد. خبری که به‌سرعت در صدر اخبار رسانه‌های داخلی قرارگرفته و رسانه‌های بین‌المللی نیز آن را بازتاب دادند. این دستگیری چرا مهم است؟ چه تبعات و آثاری دارد؟ پیام‌های آن چیست و ماجرای آمدنیوز چه درس‌هایی دارد؟ این‌ها چند نمونه از سؤالاتی است که می‌توان در این خصوص مطرح کرد. در این گزارش به چند نکته کلیدی درباره این پرونده می‌پردازیم.
ده‌ها پله پائین‌تر از «هیچ»!
جناب آقای روحانی! مگر حضرتعالی نبودید که می‌فرمودید؛ مگر کشور‌ها دیوانه‌اند که بخواهند با آمریکا مذاکره کنند؟ ما که دیوانه نیستیم! هستیم؟!
تشنگی سیستان؛ یادگار ژنرال انگلیسی
نگاهی به خباثت‌های انگلیس علیه ایران - شماره 6
با شکست ناپلئون از روسیه، انگلیسی‌ها که پس از بیست سال نفس راحتی از جانب حمله احتمالی فرانسه به هندوستان کشیدند، موانع سیاسی خود را در ارتباط با ایران تغییر داده و برای جلوگیری از حمله احتمالی روسیه به هندوستان درصدد برآمدند تا بخش‌هایی از شرق ایران را جدا کنند.
چرا از «جمهوری مؤمنین» واهمه دارند؟
جمهوری اسلامی ایران از بدو شکل‌گیری خود در بهمن‌ماه ۱۳۵۷ همواره در معرض مخالفت‌ها و دشمنی‌های داخلی و خارجی گوناگونی بوده که برخی از آن‌ها مانند فتنه خرداد ۱۳۶۰ منافقین و جنگ تحمیلی هشت‌ساله ظهور و بروز سختی داشته و برخی دیگر مانند تحریم‌های اقتصادی در قالب جنگ نرم دنبال شده‌اند.
تکمیل جورچین بی‌اعتمادی
فضای تعامل و مذاکره همواره تابعی از متغیر‌هایی است که می‌تواند نظام محاسباتی را دست‌خوش اختلال سازد. هفته گذشته به دلیل فرارسیدن موعد نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و حرف‌های ترامپ مبنی بر اینکه آماده شنیدن حرف‌های ایرانی‌هاست و اشاره مکرون به‌احتمال تغییر فضای روابط ایران و غرب در حاشیه مجمع عمومی، برخی منورالفکر‌ها را در داخل به رفع تنش‌ها امیدوار کرد، اما صدور بیانیه وقیحانه تروئیکای اروپا، هم از ماهیت پلید کشور‌های اروپایی پرده برداشت و هم رفت‌وآمد‌های نمادین و بی‌ثمر اروپایی‌ها در ۱۶ ماه اخیر را به تصویر کشید.
شکست ترامپ در فروش «دام تسلیم» به اسم «فرصت مذاکره»
گزارش تحلیلی سفر رئیس‌جمهور و هیئت همراه به نیویورک
هفته گذشته اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل با حضور سران کشور‌های جهان برگزار شد و از ایران نیز رئیس‌جمهور و هیئت همراه در این اجلاس شرکت کردند. دولت آمریکا از ابتدا در مسیر شرکت هیئت ایرانی سنگ‌اندازی کرد و به تعداد قابل‌توجهی از تیم ایرانی ویزا نداد.
آخرین مطالب