به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      
اخبار ویژه روزنامه‌ها

رکورد تورمی، افول رشد اقتصادی، رکورد شکاف طبقاتی، ۷ برابر شدن نرخ ارز، تلاطم بورس و افزایش ۶۵۰ درصدی قیمت مسکن، میراث دولت ۸ ساله روحانی برای دولتی است که سال ۱۴۰۰ بر سر کار می‌آید.

تاریخ انتشار: ۱۴:۴۲ - ۲۷ اسفند ۱۳۹۹
کد خبر: ۸۶۶۹

پایگاه رهنما:

 

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

روحانی کدام میراث اقتصادی را برای دولت بعد می‌گذارد؟/ ذره بین روی «دارایی های زیستی» دولت

کیهان

آقای روحانی! معیار همچنان جیب مردم است؟

رئیس‌جمهور می‌گوید: کشور به خوبی اداره شده است و روایت واقعیت‌های کشور را کسی تحریف نکند.

پایگاه اینترنتی جهان نیوز با انتشار سخنان آقای روحانی، در مجمع عمومی بانک مرکزی مبنی بر اینکه «دولت، کشور را به خوبی اداره کرده و روایت واقعیت‌ها را کسی تحریف نکند. ما سه گل زدیم و یک گل خوردیم»، از مخاطبان خواست دیدگاه خود درباره این سخنان را به ‌اشتراک بگذارند. برخی از این دیدگاه‌ها را می‌خوانید:

- صف‌های طویل مرغ و روغن نشانه چیست؟!

خود گویی و خود خندی...

- می‌توانم به مردم قول دهم سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ بهتر خواهد بود....

- در مورد افزایش قیمت‌ها خوب اداره نکردید. در زمینه علم و فرهنگ و دین هم همین‌طور.

- متاسفانه کشور از زمان دولت روحانی خوب اداره نشده است و همچنان نیز ادامه دارد....

- ضعیف‌ترین دولت در تاریخ معاصر، دولت روحانی بوده است.

- باشه اما وضعیت مردم اینو نشون نمی‌ده.

- جیب آقایان و لپ‌های گل‌انداخته‌شان که نشان می‌دهد.

- دولت‌های هاشمی و روحانی رکورددار تورم و جهش ارز در تمام دولت‌ها هستن.

- بله شما دوباره خودتان را به زحمت انداختید، ما راضی به زحمت شما نیستیم. بله همه چیز خوب است فقط هوا بد است.

- مردیم از خوشی کی ۸ سالت تموم میشه.

- بابا یکی کوک زنگ ساعت دولت را چک کنه ببینه اصلا زنگ می‌زنه یا چرخ‌دنده‌هاش زنگ زده دیگه کار نمی‌کنه. بیدار شین دولت به خط پایان رسید!

- اقدامات روحانی برای آبادانی و ایجاد زیرساخت‌ها در ایران بی‌سابقه است. از جهان‌نیوز می‌خواهیم منصفانه خدمات دولت وی را تحلیل کند.

- بنا به فرمایشات آقای روحانی، ملاک جیب مردم است نه آمارهای ارائه شده!!!!!!!!

- آره خیلی خوب اداره شده. عصری می‌خوام با زنم برم صف مرغ وایسم.

- هر چی تو می‌گی درسته. فقط برو!

- بله خوب اداره شده. دولت به اون اهدافی که خودش می‌خواسته رسیده.

- شما یا نمی‌دونی کشور چیه یا نمی‌دونی اداره چجوریه؟!

- چه جوری ۴ ماه دیگر تحمل کنیم؟

-خوببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببب

- واقعا سه گل زدی و یک گل خوردی؟؟؟ پس چرا از مردم عذرخواهی کردی؟ اصلا قبول، شما مسابقه را بردی، شما قهرمان، دوره شما ان‌شاءالله کی تموم می‌شه؟

- مشکلات مردم و کشور ۱۰۰ سال دیگر هم از طریق دولت روحانی حل نخواهد شد و حل نمی‌شود.

- شما چند ماه دیگه صحبت کن فقط!!!

 

روحانی کدام میراث اقتصادی را برای دولت بعد می‌گذارد؟

رکورد تورمی، افول رشد اقتصادی، رکورد شکاف طبقاتی، ۷ برابر شدن نرخ ارز، تلاطم بورس و افزایش ۶۵۰ درصدی قیمت مسکن، میراث دولت ۸ ساله روحانی برای دولتی است که سال ۱۴۰۰ بر سر کار می‌آید.

روزنامه فرهیختگان در گزارشی که به میراث اقتصادی روحانی اختصاص داشت، نوشت:

حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ با شعار تدبیر و امید، رئیس‌جمهور شد. وی در محافل مختلف به این موضوع اشاره داشت که مسائل ایران به‌ویژه در حوزه اقتصادی عمدتا به‌واسطه سوءمدیریت‌های دولت وقت رخ‌ داده است. روحانی مدعی بود اگر به پاستور راه یابد، برنامه‌هایی برای مقاطع ۱۰۰ روزه، یک‌ساله و چهارساله درنظر گرفته تا مردم ایران به همان یارانه ۴۵ هزار تومانی هم نیاز نداشته باشند.

اما دولت وی تبدیل به رکورددار تورم و رکود در چند دهه اخیر شد.

طبق آمارها، در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، اقتصاد کشور چهار بار با رشد منفی مواجه شده و درمجموع رشد اقتصادی را در هشت‌سال اخیر به حدود صفر رسانده است. این برای اولین‌بار است که در سه‌دهه اخیر چنین دوران طولانی رشد منفی اقتصادی در کشورمان به‌وقوع پیوسته است. پیش از دولت‌های دهم و یازدهم، شاهد وقوع رشد منفی اقتصادی برای سال‌های مختلفی بوده‌ایم اما دولت دوازدهم، بدترین رکورد را در این زمینه به‌جای گذاشته است.

همچنین طبق بررسی آمارهای سال‌های گذشته و سوابق آماری، دولت فعلی به‌جز سال ۱۳۷۴ (دوره ریاست‌جمهوری مرحوم هاشمی‌رفسنجانی) رکورددار نرخ تورم سالانه در ۶۰ سال اخیر یعنی از سال ۱۳۳۸ تاکنون بوده است. همچنین در بین دولت‌ها، دولت تدبیر و امید تنها دولتی است که در دوره نزدیک به ۸ ساله خود بالاترین رقم میانگین تورم (۲۳ درصد) را به ثبت رسانده است. نکته قابل تامل اینکه در یک اتفاق نادر، اقتصاد ایران در ۳ ‌سال متوالی تورم بالای ۳۰ درصد داشته که در سال‌های ۹۷ و ۹۸ و اکنون در سال ۹۹ در حال رقم خوردن است. نقدینگی و پایه پولی ۲ متغیر پولی که عامل خلق این تورم نیز بوده‌اند طی این سال‌ها دستخوش تغییرات بی‌سابقه‌ای شده‌اند. براساس آمار در زمان روی کار آمدن دولت روحانی، حجم نقدینگی کشور با رشد ۵/۵ برابری به حدود ۳۳۰۰ هزار میلیارد تومان در ماه‌های اخیر

رسیده است.

صعود ۷ برابر نرخ ارز، شکستن رکورد ۱۰ ساله شکاف طبقاتی در حالی که  ضریب جینی در دولت قبل از روحانی به شدت فروکش کرده بود، سوءمدیریت شدید در بورس، کاهش قدرت خرید مردم و رشد ۶۵۰ درصدی قیمت مسکن از جمله میراث‌های دیگر دولت روحانی است.

در دولت روحانی میانگین قیمت مسکن در شهر تهران در هر متر ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان (سالی ۳/۳ میلیون تومان) افزایش یافته است.

 

کجای کارنامه اقتصادی روحانی و جهانگیری جای تحسین دارد؟!

یک کارشناس اقتصادی می‌گوید دوران مدیریت روحانی و جهانگیری، ضعیف‌ترین دوره مدیریت اقتصادی در چند دهه گذشته بوده است.

وحید شقاقی شهری درباره اظهارات گاه و بیگاه آقایان روحانی و جهانگیری در تحسین عملکرد خود،‌ به روزنامه فرهیختگان گفت: باید بپذیریم دولت خطاهای زیادی را در سال‌های اخیر مرتکب شد که یکی از مهم‌ترین آنها در ارز ۴۲۰۰ تومانی و انحراف منابع ارز ۴۲۰۰ تومانی بود، موضوع دیگر بحث عدم اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در سال‌های ۹۲ تا ۹۷ بود،‌ در حالی که فرصتی در اختیار کشور بود که بتواند اقتصاد را مقاوم و وابستگی خود را به درآمدهای نفتی کاهش دهد، اما این اتفاق رخ نداد.

موضوع دیگر بحث چالش‌های فرا روی امنیت اقتصادی، امنیت سرمایه‌گذاری و بهبود فضای کسب و کار بود. کشور می‌توانست در این فرصت، فضای کسب و کار را مناسب و مشکلات فرا روی سرمایه‌گذاران را برطرف کند، اما این هم جزو ایرادهایی بود که همچنان در اقتصاد پابرجاست و در این دهه فرصت‌سوزی شد.

وی می‌افزاید: میانگین رشد اقتصادی دهه ۹۰ صفر، میانگین تورم ۲۴ درصد، میانگین رشد انباشت سرمایه منفی ۵/۲ درصد و شکاف طبقاتی براساس شاخص ضریب جینی از ۳۶/۵ درصد در سال ۹۰ به ۴۲ درصد در سال ۹۹ رسیده است. برای اولین بار در اقتصاد ایران، هزینه‌های جبران استهلاک از سرمایه‌گذاری پیشی گرفته و در دو سال اخیر اقتصاد مستهلک‌تر شده است.

باید به این نکته توجه داشت که با وجود تأثیرگذاری تحریم‌ها، ولی مسئله اصلی این بود که اقتصاد ایران درون‌زایی ایجاد نکرد و وابستگی آن نیز به درآمدهای نفتی بالا بود، متأسفانه دولت همچنان وابسته به درآمدهای نفتی بود و از این‌رو تحریم‌ها اثر خود را بر درآمدهای نفتی به واسطه بحث نفت بر اقتصاد ایران تحمیل کرد.

استاد دانشگاه خوارزمی درباره ریشه این مشکلات می‌گوید: ریشه مسائل این بود که دولت از سال ۹۲ تا ۹۷ فرصتی داشت که بتواند اقتصاد ایران را درون‌زا کند؛ چرا که برخی از چالش‌هایی که در دوره دوم تحریم‌ها مشاهده شد عملا با درون‌زاسازی اقتصاد مرتفع می‌شد اما این اتفاق نیفتاد، دولت هم عملاً در بحث تحریم‌های دوره دوم غافلگیر شد و لذا شاهد شدیدترین فشارها بر اقتصاد ایران بودیم. من می‌پذیرم تحریم‌ها اثرگذار بود ولی معتقدم ما می‌توانستیم با اقداماتی از شدت تحریم‌ها بکاهیم که متأسفانه این مسائل رخ نداد.

متأسفانه غافلگیری دولت سبب بروز خطاهای پشت سر هم شد و از ارز ۴۲۰۰ تومانی تا فروش ذخایر طلای کشور و بحث اتلاف منابع ارزی از نتایج آن بود، البته عدم بهبود فضای کسب و کار، عدم تقویت شفافیت و رقابت‌پذیری اقتصاد ایران نیز از دیگر نتایج منفی این امر بود. شقاقی شهری ادامه داد: از سال ۹۲ که دولت بحث مذاکرات را شروع کرد تا سال ۹۷ فرصت ۵ ساله‌ای بود که دولت می‌توانست تلاش کند اقتصاد را مقاوم کند؛ چرا که سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم در سال ۹۲ ابلاغ شد، ولی دولت عملاً باور نداشت دوباره اقتصاد ایران تحریم می‌شود.

وی درباره اظهارات جهانگیری مبنی بر کارنامه درخشان دولت در زمینه اشتغال‌زایی گفت: وقتی در دهه ۹۰ رشد سرمایه ثابت ناخالص منفی ۵/۲ درصد، میانگین رشد اقتصادی صفر و تورم هم میانگین ۲۴ درصد است، شاهد این واقعیت هستیم که کشور با یک رکود تورمی سنگینی مواجه شد و اشتغال هم خروجی سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی است، به ویژه در دو سال اخیر یعنی سال‌های ۹۷ و ۹۸ اقتصاد ۱۲ درصد کوچک‌تر شد که مفهومش این است که اگر آماری هم از اشتغال داده شود باید خروجی سرمایه‌گذاری باشد، یعنی وقتی می‌توان گفت اشتغال بهتر شده که بگوییم رشد سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی نیز بهبود داشته است، در حالی که سرمایه‌گذاری به شدت کاهش یافته است.

 

استقبال داماد ترامپ از رویکرد ضد ایرانی بایدن

داماد دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا، رویکرد بایدن در قبال ایران را تحسین کرد.

شبکه بلومبرگ با اشاره به مقاله اخیر جراد کوشنر در وال‌استریت ژورنال نوشت: داماد دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا، اقدام جو بایدن در قبال ایران مبنی بر ندادن مشوق برای آمدن به پای میز مذاکره را ستایش کرد و استدلال کرد که این اقدام، نشان می‌دهد برجام دیگر زنده نیست.

کوشنر در وال‌استریت ژورنال نوشت: «در حالی که بسیاری، از پیشنهاد تیم بایدن برای همکاری با اروپا و پیوستن دوباره به توافق‌نامه ایران، نگران بودند، من اقدام بایدن را هوشمندانه ارزیابی می‌کنم. همین امر به اروپاییان نشان داد که برجام مرده و تنها یک توافق جدید می‌تواند ثبات را در آینده تضمین کند.»

در واقع اگرچه بایدن در مبارزات انتخاباتی متعهد شده بود که بار دیگر به برجام بازمی‌گردد، اما در داخل آمریکا با مخالفت هر دو حزب بر سر رفع تحریم‌ها روبه‌رو شد.

کاخ سفید در تازه‌ترین اظهارات خود گفته به محض آنکه ایران به تعهدات برجامی بازگردد، مذاکرات را برای محدودیت‌های بیشتر و طولانی‌تر در برنامه هسته‌ای ایران آغاز می‌کند و همچنین گفت‌وگو درخصوص برنامه موشک‌های بالستیک و حمایت تهران از گروه‌هایی که ایالات متحده آنها را تروریست می‌داند، دنبال خواهد کرد.

کوشنر در ادامه مقاله با اشاره به سخنان «ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا که به تازگی گفته بود برای آمدن ایران به پای میز مذاکرات هیچ مشوقی پیشنهاد نمی‌دهیم، افزود: «هنگامی که ایران برای از سرگیری مذاکرات پاداش خواست، بایدن کار درستی انجام داد و از این کار امتناع کرد.»

در مقاله داماد ترامپ آمده است: «آمریکا باید صبور باشد و اصرار بورزد که هر توافقی باید شامل بازرسی‌های هسته‌ای و پایان دادن به نقش منطقه‌ای ایران باشد.»

کوشنر به عنوان معمار اصلی توافق‌نامه «آبراهام» میان اسرائیل و چند کشور عربی، از دولت بایدن خواست تا همچنان این روند را ادامه دهد.

 

تاج‌گردون: حمایت فراکسیون امید از روحانی اشتباه بود

نماینده رد اعتبار شده مجلس در یک نشست خبری مدعی شد برجام یکی از موضوعات ما با جهان(!) است و موضوعات مختلف دیگری هم در داخل و خارج داریم که باید حل کنیم، مانند حقوق بشر، زنان و منطقه.

غلامرضا تاج‌گردون در نشست انتخاباتی حزب‌ ندای ایرانیان، ضمن بازگویی موضع طلبکارانه دولت آمریکا، اظهار داشت: برجام یکی از موضوعات ما است، همه مسائل بین‌المللی ما نیست. منتقدان درست می‌گویند که همه چیز را به برجام تقلیل ندهید. قبل از برجام و بعد از برجام هم موضوعات مختلفی مانند حقوق بشر، زنان و منطقه را باید حل کنیم.

وی افزود: ترامپ و بایدن از نظر روش‌ها با هم تفاوت دارند ولی استراتژی و سیاست آمریکا واحد است. لذا از طریق روش بایدن بهتر می‌توان با آمریکا کنار آمد.

تاج‌گردون در مورد عملکرد فراکسیون امید در مجلس دهم با اشاره به عضویت خود در این فراکسیون گفت: فراکسیون امید از ابتدای شکل‌گیری مانند انتخابات قبلی و حمایت از روحانی، اشتباه کرد و این اشتباه موجب شد انتظاری که از فراکسیون وجود داشت برآورده نشود. البته از ابتدا مشخص بود که این فراکسیون موفق نخواهد بود، در حقیقت وقتی نام علی لاریجانی در آن لیست بود و مشخص بود که از همان ابتدا نباید به آن امید داشت. لذا قاعده لیست‌بندی را بلد نبودیم.

نماینده سابق مجلس ادامه داد: اشتباه دوم فراکسیون امید این بود که همه توان خود را بر روی ریاست مجلس گذاشت. اما در اصل باید بر مجلس حکومت کرد نه اینکه فقط رئیس شد. فراکسیون امید نتوانست توقعات را برآورده کند و تصمیمات معقولی نگرفت. من در فرم عضویت فراکسیون نوشتم که موافق فراکسیون امید نیستم بلکه نام آن فراکسیون اصلاح‌طلبان که هر اصلاح‌طلبی عضو آن شود. واقعیت این است که فراکسیون تخیلی ۱۸۰ نفری را در ذهن تصور کردند و نتیجه آن ۱۰۴ نفر شد.

تاج‌گردون در مورد پیوند زدن حل مشکلات داخلی با مذاکره با آمریکا اظهار کرد: مناسبات بین‌الملل در دنیا تغییر کرده است. بنده موافق مذاکره هستم اما فکر اینکه مذاکره به نتیجه بسیار خوبی برسد، یک توهم است. لذا ابتدا باید تکلیف خود را مشخص کنیم. برجام یک موضوع در مناسبات است. بنده موافق و مدافع برجام هستم اما این یکی از مسائل بین‌المللی کشور است.

وی همچنین مدعی شد جنازه برجام هم به درد ما می‌خورد. بدگویی تاج‌گردون علیه لاریجانی و روحانی در حالی است که وی در مجلس دهم با لاریجانی و روحانی همکاری نزدیک داشت.
 

روحانی کدام میراث اقتصادی را برای دولت بعد می‌گذارد؟/ ذره بین روی «دارایی های زیستی» دولت

ایران

واشنگتن تمایلی به جنگ با ایران ندارد

   خبر اول اینکه، فرمانده سنتکام با بیان اینکه امریکا تمایلی به جنگ با ایران ندارد تأکید کرد: دولت جو بایدن درصدد ارزیابی سیاست دو سال اخیر علیه ایران است. به گزارش ایسنا، کنت مک کنزی، فرمانده سنتکام در گفت‌وگو با شبکه ال بی‌سی لبنان گفت: امریکا در دو سال گذشته سیاست فشارحداکثری علیه ایران را در پیش گرفت و دولت جو بایدن اکنون درصدد ارزیابی این سیاست است. وی تأکید کرد که امریکا تمایلی به جنگ با ایران ندارد و دولت بایدن به دنبال این است که کارها با ایران را به پیش ببرد. فرمانده سنتکام در ادامه خاطرنشان کرد: حملات حوثی‌ها علیه عربستان یک اقدام خصمانه است و حمله علیه نیروهای ما در عراق که به احتمال زیاد از سوی نمایندگان ایران انجام می‌شود نیز اقدامی خصمانه است و در نهایت این امر به کسی که رویکردش آرامش بیشتر است، کمک نخواهد کرد. این در حالی است که نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد با رد هرگونه دخالت ایران در حملات اخیر به پایگاه‌های امریکایی در عراق، حمله هوایی امریکا به نیروهای عراقی را نقض حقوق بین‌الملل دانست. مجید تخت روانچی اخیراً در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد و رئیس شورای امنیت، به ادعای نمایندگی امریکا که حمله به پایگاه‌های این کشور در عراق را به نیروهای مورد حمایت ایران منصوب کرده بود، این پاسخ را مطرح کرد.

نمایندگان مجلس چقدر حقوق می‌گیرند؟

  خبر دیگر اینکه، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس گفت که حقوق نمایندگان حدود ۱۰الی۱۲ میلیون تومان است. به‌ گزارش مهر، محمدحسین فرهنگی افزود: « یکی از همکاران هزینه‌های نمایندگان و همچنین مسائل مربوط به حقوق آنها را در نامه‌ای منتشر کرده است. بخشی از این گزارش درست است زیرا دفاتری که نمایندگان در سراسر کشور دارند بعضاً برای بررسی چند حوزه انتخابیه است و مانند همه دستگاه‌های اجرایی این هزینه‌ها جهت مصارف دفاتر هزینه می‌شود اما حقوق نمایندگان حدود ۱۰الی۱۲ میلیون تومان است. به‌ گفته وی، هیچ کدام از نمایندگان از هزینه دفاتر برای مصارف شخصی استفاده نمی‌کنند، موضوعاتی مانند مسکن و خودروی نمایندگان نیز در این نامه عنوان شده که قبلاً در ارتباط با آنها توضیح داده شده است. همه نمایندگان هزینه مسکن را دریافت نکرده‌اند، همه نمایندگان نیز خودرو را تحویل نگرفته‌اند و نمایندگانی که نیاز داشتند برای اسکان در یک مسکن، هزینه‌ای در اختیارشان قرار داده شد.»

رایزنی برجامی روسیه و رژیم صهیونیستی

  دست آخر اینکه، وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که برجام یکی از موضوعات گفت‌وگوی معاون وزیر امور خارجه روسیه و معاون مدیرکل وزارت خارجه رژیم صهیونیستی بوده است. به گزارش ایسنا به نقل از شبکه راشا تودی، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه با یوشع زرکو، معاون مدیرکل وزارت خارجه رژیم صهیونیستی دیداری داشته است و درباره موضوعات مختلف گفت‌وگو کرده‌اند. در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: مذاکرات مفصلی درباره موضوع کنترل تسلیحاتی و عدم اشاعه تسلیحات کشتار جمعی انجام شد. در ادامه این بیانیه آمده است: در این گفت‌وگوها توجه ویژه‌ای به وضعیت پیرامون برجام (توافق هسته‌ای) معطوف بود. به برخی جنبه‌های کنترل صادرات هم پرداخته شد.

روحانی کدام میراث اقتصادی را برای دولت بعد می‌گذارد؟/ ذره بین روی «دارایی های زیستی» دولت

خراسان

ذره بین روی «دارایی های زیستی» دولت
 
یک نهاد نظارتی در نامه روزهای اخیر خود خطاب به تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی، از آن ها خواسته است با توجه به اهمیت شناسایی، ثبت و ارزش گذاری همه دارایی های دولتی، مدیران مربوط باید برای تهیه گزارش های لازم و اعمال کنترل در باره «دارایی های زیستی» نهادهای دولتی و محاسبه استهلاک، عمر مفید و میزان ارزش آن ها در دفاتر مربوط اقدام کنند تا از تضییع احتمالی حقوق بیت المال جلوگیری شود. 

روحانی کدام میراث اقتصادی را برای دولت بعد می‌گذارد؟/ ذره بین روی «دارایی های زیستی» دولت

آرمان ملی

اتهام علیه عادل فردوسی‌پور
در برنامه فوتبال برتر، آیتمی پخش شد که در لحظاتی سوژه اصلی آن عادل فردوسی‌پور، مجری و تهیه‌کننده برنامه ۹۰ بود که واکنشی شدید را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است. گوینده این آیتم در یک‌چهارم پایانی این گزارش ویدئویی با اشاره به ضدایرانی بودن کنفدراسیون فوتبال آسیا و با اشاره به اینکه آن‌ها می‌خواستند مردم ایران را از تماشای فینال آسیا محروم کنند، به‌ناگاه و روی تصویری که گزارش اینستاگرامی بازی پرسپولیس و اولسان هیوندای را نشان می‌داد، گفت: «متاسفانه بعضی‌ها که ادعای وطن‌پرستی دارند، در این تلاش شرم‌آور سهم مهمی را ایفا می‌کنند!»
 
شورای شهر پاکدشت در آستانه انحلال
یک منبع آگاه اظهار کرد: تمامی اعضای شورای شهر پاکدشت به دادگاه احضار شدند. تمامی افراد به اتهام تخلفات مالی پس از دعوت به دادگاه و تفهیم اتهام با صدور قرار وثیقه آزاد شده‌اند. این منبع آگاه علت دعوت از اعضای شورای شهر پاکدشت را تخلفات مالی عنوان کرد و گفت: جهت رسیدگی دقیق به پرونده متهمان و جلوگیری از فعالیت اعضا در شورای شهر قرار نظارت صادر شده است. طبق قانون عدم‌برگزاری جلسات شورای شهر به علت صدور قرار نظارت منجر به انحلال شورا خواهد شد. رای به انحلال شورا باید توسط استانداری تهران ابلاغ شود.
 
 دستگیری عاملان تیراندازی
فرمانده انتظامی اظهار کرد: در پی اعلام مرکز فوریت‎های پلیسی ۱۱۰ مبنی‌بر تیراندازی افرادی در مراسم فاتحه‌خوانی در یک محله خرمشهر، بلافاصله دستگیری عاملان تیراندازی در دستور کار قرار گرفت. فرشاد کاظمی افزود: ماموران پلیس با انجام کارهای اطلاعاتی محل اختفای ۱۶ نفر از عاملان تیراندازی را شناسایی و با هماهنگی مرجع قضائی آنها را در چند عملیات غافلگیرانه دستگیر کرده‌اند.
 
 سیگنال در چین مسدود شد
کاربران سیگنال در چین برای استفاده از این اپلیکیشن بدون کمک ابزار VPN مشکل داشته‌اند. پیش از این چنین نرم‌افزاری برای استفاده از سیگنال نیاز نبود. هنوز معلوم نیست آیا این ممنوعیت دائمی است یا خیر؟ زیرا رگولاتورهای چینی گاهی کنترل روی یک سرویس را به صورت آزمایشی تشدید می‌کنند تا در صورت لزوم، بعدا دسترسی به آن را قطع کنند. اداره فضای سایبری چین هم در این باره اظهارنظری نکرده است. این اپلیکیشن پیش از این در فروشگاه‌های اندروید در چین که دسترسی به خدمات گوگل تقریبا مسدود است، غیرقابل دسترس شده بود.
 
تجمع کارگران شرکت پارس متال
کارگران شرکت پارس متال در اعتراض به اجرا نشدن تعهدات کارفرما صبح دیروز تجمع کرده‌اند. منابع کارگری شرکت متال اظهار داشتند: این شرکت برای تسویه‌حساب سنوات معوقه کارگران با بانک مهر اقتصاد وارد مذاکره شده است تا با دریافت وام بانکی، مطالبات عقب‌مانده کارگران کارخانه را تسویه کند. کارخانه در آن برهه زمانی به دلیل ورشکستگی توانایی پرداخت سنوات کارگران را نداشته است. بانک به منظور تضمین نهایی دریافت اقساط بوده است؛ شرط بانک این بوده است که کارگران باید ضامن یکدیگر شوند. در حال حاضر، ۱۳۵ نفر به دلیل پرداخت نشدن اقساط بانکی از سوی کارفرما موفق به دریافت چک‌های خود نشده‌اند.
 
بازداشت کلاهبردار ۲۰ میلیاردی
فرمانده انتظامی چهارمحال‌وبختیاری از دستگیری کلاهبردار حرفه‌ای با ۲۰ فقره حکم جلب ویژه به اتهام کلاهبرداری و محکومیت مالی به ارزش ۲۰ میلیارد تومان خبر داد.  سردار منوچهر امان‌اللهی اظهار کرد: در پی صدور ۲۰ فقره حکم جلب ویژه به اتهام کلاهبرداری و محکومیت مالی به مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال برای یک متهم متواری، دستگیری متهم در دستور کار پلیس استان قرار گرفت. فرمانده انتظامی استان تصریح کرد: کارآگاهان پلیس آگاهی استان، با انجام اقدامات اطلاعاتی چند ماهه، مخفیگاه متهم را در استان مرکزی شناسایی و پس از اخذ نیابت قضایی، متهم را در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر کرده‌اند.

نزدیکان رئیسی گفتند نمی‌آید
حسین سبحانی‌نیا درباره آخرین وضعیت کاندیداتوری سیدابراهیم رئیسی برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ گفت: غالب گروه‌ها و مجموعه‌های اصولگرا اعم از شورای ائتلاف و شورای وحدت آمادگی دارند که در انتخابات آینده از آقای رئیسی حمایت کنند چون تا به الان باور این است که آقای رئیسی می‌تواند عامل وحدت در جریان اصولگرایی باشد و مجموعه‌های مختلف از او حمایت کنند. وی افزود: البته بعضی نزدیکان آقای رئیسی اعلام کردند «ایشان حضوری برای انتخابات نخواهد داشت.»
 
 
وقتی هاشمی رد صلاحیت می‌شود...
احمد حکیمی‌پور دبیرکل حزب اراده ملت در خصوص کاندیداتوری محمدجواد ظریف و سیدحسن خمینی اظهار کرد: هر یک از این اشخاص در انتخابات حضور یابند برای ما تفاوتی ندارد، نگاه ما به اطلاعیه شورای نگهبان پس از تایید صلاحیت‌هاست. در کشوری که آقای هاشمی رفسنجانی رد صلاحیت می‌شود، هر چیزی امکان‌پذیر است چون در سیاست همه چیز ممکن است.
 
چرا دلال‌ها در ایران جمع شده‌اند؟
استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در توئیتی نوشت: برایم همیشه سوال بوده؛ که کمبودهایی که علی‌الدوام در ایران پیرامون کالاها و مایحتاج مردم، همچون آهن، چدن، سیمان، تخم‌مرغ، پیاز، انسولین، مرغ و... اتفاق می‌افتاد، چرا در سرزمین‌های دیگر اتفاق نمی‌افتاد؟ چرا «تروریست‌های اقتصادی»، «ستون پنجم دشمن»، «محتکرین، سودجویان، دلالان و واسطه‌های زالوصفت» و...، همه در ایران جمع شده‌اند؟
 
 ضرغامی پایگاه اجتماعی ندارد
محمدصادق کوشکی، فعال سیاسی اصولگرا گفت: «تجربه انتخابات در کشور ما نشان داده که نامزدهایی موفق می‌شوند که یک پایگاه اجتماعی مشخص داشته باشند. آقای ضرغامی اما تا کنون در موقعیتی نبوده که بتواند برای خود پایگاه اجتماعی ایجاد کند». وی افزود: «طبق تجربه این گروه از سیاستمداران اگر با یک پایگاه اجتماعی ائتلاف نکنند شانسی برای ورود آبرومند در انتخابات ندارند.»
 
 
کشف یک نوزاد در کیسه زباله
مسئول اورژانس و فوریت‌های پزشکی سقز گفت: یک نوزاد در داخل کیسه زباله و بدون لباس در نزدیکی مسجد امام غزالی در شهرک دانشگاه این شهر پیدا شده است و با اعلام آتش نشانی سریعا نیروهای اورژانس به محل اعزام شدند. سیروان فتاحی افزود: مردم این محله با دیدن این نوزاد که وضعیت نامناسب و تنفس ضعیفی داشت سریعا با آتش‌نشانی تماس گرفتند و در نهایت تیم‌های اورژانس نوزاد را به بیمارستان امام خمینی (ره) انتقال دادند. وی اظهارکرد: با انتقال این نوزاد به بیمارستان سطح هوشیاری بسیار ضعیف بود و وضعیت وی نامناسب است.

منبع: مشرق
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطالب