به پایگاه خبری تحلیلی رهنما خوش آمدید.      آخرین اخبار ایران و جهان را در پایگاه خبری تحلیلی رهنما دنبال کنید.      

کارشناس تحولات غرب آسیا نا آرامی‌های اخیر در چند شهر عراق را طرحی از سوی مثلث غربی، عبری و عربی برای ناامن کردن فضای عراق دانست و گفت: ناآرامی اخیر این کشور با هدف منحرف کردن اقدامات تلافی جویانه حشد الشعبی علیه رژیم صهیونیستی انجام شده است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۲۴ - ۱۳ مهر ۱۳۹۸
کد خبر: ۴۰۱۱

پایگاه رهنما :

طی چند روز گذشته شاهد نا آرامی در برخی محله‌های شهر بغداد و چند شهر دیگر عراق هستیم. به منظور ریشه یابی این نا آرامی‌ها و نقش احتمالی برخی کشور‌ها و تاثیرات روانی آن بر راهپیمایی بزرگ اربعین گفت‌وگوی کوتاهی با سید رضا صدرالحسینی کارشناس تحولات غرب آسیا انجام دادیم.

سید رضا صدرالحسینی درباره با ناآرامی‌های اخیر در بغداد و چند شهر دیگر عراق گفت: یکی از مهم‌ترین علت‌های این ناآرامی‌ها عدم موفقیت آمریکا در سرمایه گذاری‌هایی است که در عراق انجام داده بود. بدین شکل که آمریکایی‌ها تصور می‌کردند، دولت بغداد همراهی بیشتری با آنان خواهد داشت، اما نوع جهت گیری‌های عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، مجلس قانونگذاری و ریاست جمهوری این کشور باعث شد تا آمریکا نتواند به اهداف خود دست پیدا کند. بنابراین، در یک طرح غربی، عبری، عربی تلاش کردند فضای پرامنیت و آرامش عراق را برهم زنند.

این کارشناس تحولات غرب آسیا با اشاره به دیدار اخیر رئیس جمهور عراق با ولیعهد عربستان اظهار داشت: ما از تمام مفاد این دیدار اطلاعات کافی نداریم، اما شاهدیم که رسانه‌های سعودی از جمله شبکه تلویزیون ماهواره‌ای العربیه و الحدث نا آرامی‌های عراق را پوشش گسترده‌ای داده اند. توئیت‌های فراوانی طی روز‌های گذشته توسط دستگاه خودکارسعودی علیه دولت و مردم عراق در فضای مجازی منتشر شده است. تمام این‌ها نشان می‌دهد که برهم صالح قطعا مخالفت‌هایی با پیشنهاد‌های مقامات ریاض داشته است.

وی مشکلات اقتصادی را یکی دیگر از علل ناآرامی‌های عراق دانست و درباره همزمانی این اعتراضات با اعلام نتایج تحقیقات دولت بغداد درخصوص حمله به پایگاه حشد الشعبی و تاکید نخست وزیر عراق بر نقش مستقیم رژیم صهیونیستی در این حملات اظهار داشت: واقعیت موجود در عرصه عراق این است که مردم این کشور ضد آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند. اعلام این موضوع که بعضی حملات پهپاد‌های ناشناس به پایگاه‌های حشد الشعبی توسط رژیم صهیونیستی انجام شده است. به نظرمی رسد، نا آرامی‌های اخیر در عراق با هدف منحرف کردن اقدامات تلافی جویانه حشد الشعبی علیه رژیم صهیونیستی انجام شده است تا توان دولت بغداد و حشد شعبی را معطوف به مسائل داخلی کنند نه به مسائلی که لازم است برای اقدام تلافی جویانه علیه تل آویو انجام شود.

این کارشناس تحولات غرب آسیا درپاسخ به این سئوال " یعنی شما نا آرامی‌های عراق را مرتبط با اعلام نتایج تحقیقات دولت عراق درخصوص حملات پهپادی به پایگاه‌های حشد الشعبی می‌دانید؟ " گفت: شاید یکی از عوامل اصلی ناآرامی‌های اخیر در عراق همین اعلام نتایج باشد، اما آنچه که در صحنه این کشور شاهد آنیم، موضوعی نیست که یک علت تامه داشته باشد. بدین مفهوم، مشکلاتی که در عرصه اقتصادی و اجتماعی عراق وجود دارد به همراه سوء مدیریت‌هایی که در برخی استان‌ها بوده و تخریب‌هایی که توسط سعودی‌ها و آمریکایی‌ها در فضای مجازی صورت می‌گیرد، تمام این‌ها دست به دست یکدیگر داده تا این نا آرامی‌ها رخ دهد. نکته مهمی که در اینجا باید بدان توجه کرد، این است که شروع این نا آرامی، مسائل اقتصادی و اجتماعی بود، اما با نفوذ عوامل بعثی که هم اکنون تعدادی از آنان دستگیر شده اند، شعار‌ها به سمت فراعراقی وعلیه برخی کشور‌های دوست از جمله جمهوری اسلامی ایران هدایت شد. هنگامی که تمام این عوامل را کنار یکدیگر بگذارم متوجه مثلث شوم غربی- عبری و عربی می‌شویم. این مثلث به دنبال ایجاد آشوب درمنطقه و کشور‌هایی است که در آرامش و امنیت به سر می‌برد.

وی درباره ناآرامی عراق در آستانه راهپیمایی بزرگ اربعین و تاثیرات احتمالی این نا آرامی‌ها بر زائران حسینی (ع) گفت: برنامه ریزان و طراحان این طرح شوم و ضد امنیتی در عراق به دنبال تحت تاثیر قرار دادن راهپیمایی بزرگ اربعین هستند، اما نباید فراموش کرد که تاریخ اربعین همراه با مجروحیت و شهادت بسیاری از کسانی است که در دوران دیکتاتوری صدام حاضر بودند، مجروحیت و شهادت را بپذیرند، اما پیاده روی اربعین را انجام دهند. به هرحال، این اقدام شوم مثلث غربی -عبری عربی حتما باعث انگیزه دار شدن بسیاری از جوانان جهان اسلام می‌شود تا مراسم اربعین را هرچه با شکوهتر برگزار کنند. با وجود این، ما مطمئن هستیم که میزبان عراقی و جوانان این کشور میزبانان خوبی هستند و حتما امنیت کامل را برای میهمانان اربعین حسینی فراهم خواهند کرد.
منبع: تسنیم
کلمات کلیدی: منطقه آمریکا عراق
مطالب مرتبط
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین مطالب