گره «ازدواج‌ آسان» و رسالت سینما و تلویزیون!
۱۴سال از تصویب قانون «تسهیل ازدواج جوانان» با ۱۳ ماده و ۴ تبصره می‌گذرد؛ از کل بند‌های این قانون، فقط یک بندش اجرایی شد، آن‌هم بند ج.
مقابله با پروژه ترویج بی‌حجابی،گرفتار آسیب سیاسی‌کاری
از دیرباز تاکنون پوشش و حجاب در میان ملت‌های جهان و ادیان الهی وجود داشته است. حجاب به‌عنوان یک نیاز فطری بشر از زمان داستان خلقت آدم و حوا تا به امروز؛ در میان زنان ادیان الهی معمول بوده است.
آشفته‌بازار «بازی‌های رایانه‌ای» و بی‌خیالی همگانی
پدیده‌ای که جسم و ذهن کودکان ما را تسخیر می‌کند
همین دو دهه پیش بود که بازی‌های رایج هم‌نسلی‌های ما، پر بود از جنب‌وجوش و برخیز و بنشین و فکر و برنامه‌ریزی؛ بازی‌هایی که هم به خاطر تحرک، به‌نوعی ورزش بود و هم به خاطر گروهی بودنش، تمرینی برای زندگی اجتماعی و کار گروهی محسوب می‌شد، بازی‌هایی که هنوز هم کم‌وبیش در بین کودکان و نوجوانان امروزی دیده می‌شود، اما به شرطی که خبری از گوشی تلفن همراه، تبلت، رایانه یا کنسول‌های بازی‌های رایانه‌ای نباشد! وگرنه، کسی نیست که نداند و باور نداشته باشد که میدان‌دار اصلی بازی‌های کودکانه امروز، همین «بازی‌های رایانه‌ای» هستند، نه بازی‌های تربیتی و ورزشی بچه‌های اواسط دهه ۸۰ و دهه ۷۰ به قبل. حالا حدود دو دهه است که بازار بازی‌های رایانه‌ای که زمانی فقط محدود به دو سه بازی آتاری و امثال آن بود، با سرعتی محیرالعقول متحول شده و انواع و اقسام بازی‌ها با تنوعی چشمگیر و رقابتی چشمگیرتر در دسترس کودکان و نوجوانان و حتی گاهی موردعلاقه بزرگ‌ترهایشان قرارگرفته و می‌گیرد.
دختر مسلمان ایرانی و راه پیش رو
به مناسبت میلاد حضرت معصومه (س) و «روز ملی دختران»
«شخصی که دارای فرزند دختر باشد و به آن دختر آزار نرسانده و او را مورد توهین قرار نداده و فرزند پسرش را بر او ترجیح ندهد، خدای متعال چنین شخصی را وارد بهشت می‌کند».
«زن و خانواده» از دریچه اسلام و غرب
بازخوانی یک نشست تاریخی
تفاوت نگاه اسلام و اهل آن و غرب و دلباختگان آن، در بسیاری از موضوعات واضح و روشن است و علتش هم نوع جهان‌بینی این دو عالم است که باعث می‌شود تا گاهی در برخی مسائل ۱۸۰ درجه متفاوت بیندیشند و راه را به مخاطبان خود نشان دهند. یکی از این حوزه‌ها که اتفاقاً جزء چالشی‌ترین و پر بحث‌ترین عرصه‌های تفاوت نگاه اسلام و غرب نیز هست، موضوع «زن و خانواده» است که از دیرباز تا امروز و به‌ویژه بعد از انقلاب صنعتی و پدیده «رنسانس» (تحول و نوزایی) در اروپا، شدت بیشتری گرفته و مسائل مربوط به ماهیت و کارکرد زن و خانواده، دائماً جزء اختلافات آشکار بین دو تفکر اسلام ناب محمدی و غرب مادی بوده است.
حمایت از کالای ایرانی، با لباس‌های مارک دار آمریکایی/ شعار وطن پرستی در خندوانه و اخذ شهروندی کانادا برای فرزند!
رفتارشناسی رامبد جوان؛
رامبد مدام شعار استفاده از کالای ایرانی می‌داد؛ اما خودش در برنامه لباس مارک‌دار آمریکایی به‌تن می‌کرد. مدام در پلاتوها، گفت‌وگو‌ها و شوخی‌هایش وطن‌پرستی و غرور ملی را فریاد کشیده است.
اوقات فراغت؛ فرصت یا تهدید؟!
تعطیلات تابستانی را رها نکنیم
۱۳ میلیون دانش‌آموز و ۴ میلیون دانشجو در حالی به استقبال سه ماه تعطیلات تابستانی می‌روند که در طول سه دهه گذشته که ایران با نسل جوان روبرو بوده است، هرگز برنامه مدون و مشخصی از دولت‌ها برای توجه به اوقات فراغت این قشر به‌ویژه نوجوانان وجود نداشته است.
۲۰ پرسش «سبک زندگی» که فراموش کرده‌ایم
بیانیه تاریخی رهبر انقلاب با عنوان «گام دوم انقلاب اسلامی» که هم‌زمان با ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی مردم ایران و در آغاز دهه پنجم حیات انقلاب صادر شد، حاوی نکات و فراز‌هایی خواندنی و قابل‌تأمل درباره ریشه‌ها و علل وقوع انقلاب و آینده آن است؛ دراین‌بین، توصیه‌های هفت‌گانه ایشان برای ورود به گام دوم انقلاب، بیشتر از گذشته در مقابل چشم و اندیشه نسل جوان به‌ویژه نخبگان حوزوی و دانشگاهی است. در میان این هفت توصیه، آخرین آن‌ها که با موضوع «سبک زندگی» ارائه‌شده، حساسیت و اهمیتی به‌مراتب بیشتر دارد، چراکه سبک زندگی یک جامعه، زیربنای تفکرات، رفتار‌ها و تصمیمات آینده آن جامعه است که اگر این سبک و سیاق آسیب ببیند، عملاً همه تصمیمات و برنامه‌های آینده آن جامعه، آسیب جدی خواهد دید.
جمعیت جوان، برگ برنده آینده ایران
به بهانه «روز جهانی جمعیت»
جمعیت ایران که به واسطه ازدیاد نسل در سال‌های ابتدایی دهه ۶۰ به عنوان یکی از جوان‌ترین کشور‌های دنیا شناخته می‌شد، حالا چند سالی است که به سمت میانسالی رفته و این زنگ خطر وجود دارد که تا ۲۰ سال آینده، حدود یک پنجم جمعیت کشور را سالمندان تشکیل دهند. موضوعی که می‌تواند هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ اجتماعی، آثار سوئی را برای کشور در پی داشته باشد.
احتکار و گران‌فروشی با دهان روزه ممنوع!
در ماه رمضان واقعاً روزه بگیریم
بی تردید اگر هرکدام از ما، بتوانیم یک ماه دروغ نگوییم، یک ماه تهمت نزنیم، یک ماه چشمانمان را پاک نگه‌داریم، یک ماه دل کسی را نشکنیم، یک ماه انسانیت را تمرین کنیم و در کنار یک ماه روز نخوردن و نیاشامیدن، روزه انسانیت و معنویت بگیریم آن وقت روزه‌دار واقعی هستیم.
قبلی۳بعدی